Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. februára 2023

Voľby v obci Žehra sú neplatné, občania zneužili volebné právoVoľby do funkcie starostu obce Žehra (okr. (Spišská Nová Ves), ktoré sa konali 29. októbra 2022, boli podľa členov senátu Najvyššieho správneho súdu ...Zdieľať
gettyimages 1194875749 1 676x451 7.2.2023 (SITA.sk) - Voľby do funkcie starostu obce Žehra (okr. (Spišská Nová Ves), ktoré sa konali 29. októbra 2022, boli podľa členov senátu Najvyššieho správneho súdu SR zostavené spôsobom, ktorý odporuje ústavným princípom tvorby orgánov samosprávny obce. Preto Najvyšší správny súd SR vyhlásil voľby do funkcie starostu obce Žehra za neplatné. Informoval o tom hovorca najvyššieho správneho súdu Michal Hajtol.

Voľby v rozpore so zákonom


Zo skutkového stavu zisteného v predmetnej veci možno vyvodiť, že samotný výkon volebného práva, ako aj postup volebnej komisie pri zabezpečovaní hlasovania vo volebnej miestnosti v obci Žehra, bol v zásadnom rozpore s ústavnými a zákonnými požiadavkami,“ uviedol súd.

Voliči sa osobne nezúčastnili


Senát Najvyššieho správneho súdu SR vyhodnotil ako podstatné tie námietky žalobcu, v ktorých tvrdil, že množstvo voličov sa osobne na voľbách nezúčastnilo, no volebné právo za nich uplatnili iné osoby, ktoré boli voliť opakovane.

Proti rozhodnutiu senátu nie je prípustný opravný prostriedok. Písomné odôvodnenie rozhodnutia bude zverejnené v zákonnej lehote, a to do 30 dní odo dňa jeho vyhlásenia.


Zdroj: SITA.sk - Voľby v obci Žehra sú neplatné, občania zneužili volebné právo © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pellegrini chce viesť predvolebnú kampaň na viacerých frontoch a už je jasné, odkiaľ Hlas-SD zoberie peniaze
<< predchádzajúci článok
Ombudsman upozornil poslancov na zneužitie dávok v hmotnej núdzi, prijímatelia sú ochudobnení „umelo“ zvýšenou cenou