29. júna 2007

Všetky slovenské lode do semifinále

Všetkých dvanásť slovenských lodí, ktoré bojovali v piatkovej kvalifikácii o postup do víkendových semifinálových jázd na pretekoch 1. kola Svetového pohára 2007 vo vodnom slalome v Prahe-Troji bolo ...

PRAHA 29. júna (WEBNOVINY) - Všetkých dvanásť slovenských lodí, ktoré bojovali v piatkovej kvalifikácii o postup do víkendových semifinálových jázd na pretekoch 1. kola Svetového pohára 2007 vo vodnom slalome v Prahe-Troji bolo úspešných. Michal Martikán v C1 a bratia Pavol a Peter Hochschornerovci v C2 dokonca v kvalifikácii triumfovali a vybojovali si tak právo štartovať v semifinále ako poslední.

Michal Martikán v prvom kvalifikačnom kole singlistov zajazdil najrýchlejší čas a v druhom mu na udržanie si pozície stačilo 3. miesto. Úspešní boli aj ďalší dvaja Slováci v 58-člennom štartovom poli. Juraj Minčík po výbornej prvej jazde, po ktorej figuroval vo výsledkovej listine na 2. priečke, v druhom kole zvoľnil, okrem toho dostal aj dve trestné sekundy za jeden dotyk bránky a 18. čas ho posunul na konečné 9. miesto. Matej Beňuš išiel dve vyrovnané jazdy (21. a 15. miesto) a celkovo skončil devätnásty.
Medzi kajakárkami bola z tria Sloveniek najúspešnejšia Elena Kaliská, ktorá skončila piata, Gabrielu Stacherovú klasifikovali na 11. a Janu Dukátovú, ktorá si v tomto areáli vlani vybojovala titul majsterky sveta, na 12. priečke. Víťazkou kvalifikácie sa stala dvojnásobná olympijská víťazka a bronzová medailistka z nedávneho európskeho šampionátu v Liptovskom Mikuláši domáca slalomárka Štěpánka Hilgertová. Celkovo sa o 40 postupových priečok pokúšalo 61 kajakárok.
V najpočetnejšie obsadenej kategórii K1 mužov triumfoval domáci Ivan Pišvejc. Slovák Peter Cibák skončil šiesty, hneď za ním sa umiestnil Tomáš Mráz. Trochu sa s nervami, svojimi i fanúšikov, pohral úradujúci majster Európy z nedávneho šampionátu v Liptovskom MIkuláši Ján Šajbidor, ktorý skončil až na 35. mieste a iba o niečo vyše dvoch sekúnd unikol vypadnutiu. Aj v tejto kategórii postupovalo zo 76 štartujúcich do semifinále 40 najlepších.
Iba dvadsať voľných postupových miesteniek bolo v kategórii C2. Tu suverénne triumfovali dvojnásobní olympijskí víťazi Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí v oboch kvalifikačných kolách dosiahli najlepší čas, v súčte mali pred druhými Felixom Michelom a Sebastianom Piersigom z Nemecka takmer 8-sekundový náskok. Úradujúci majstri Európy bratranci Ladislav a Peter Škantárovci postúpili z 9. pozície a Tomáš Kučera s Jánom Bátikom z jedenástej.
V sobotu sú v Troji na programe semifinálové a potom finálové jazdy v C1 a K1 žien, v nedeľu 1. kolo SP vyvrcholí súťažmi kajakárov a C2.

Výsledky - kvalifikácia:
C1:
1. Michal Martikán (SR) 180,87 (0 trestných sekúnd), 2. Stanislav Ježek 183,24 (0), 3. Tomáš Indruch (obaja ČR) 185,00 (0), ... 9. Juraj Minčík 187,62 (2), 19. Matej Beňuš (obaja SR) 191,13 (6)