Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Víkend

05. mája 2006

Vtáčia kriminalita ohrozuje populáciu dravcov na SlovenskuVykrádanie vtáčích hniezd znemožňuje udržanie stability populácie dravých vtákov a zvyšuje jej zraniteľnosť. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval Jozef Chavko z občianskeho združenia ...Zdieľať

BRATISLAVA 5. mája (WN/SITA) - Vykrádanie vtáčích hniezd znemožňuje udržanie stability populácie dravých vtákov a zvyšuje jej zraniteľnosť. Na dnešnej tlačovej besede o tom informoval Jozef Chavko z občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku. Združenie sa venuje výskumu a ochrane voľne žijúcich dravých vtákov a sov. Stabilizuje, upravuje hniezda a hniezdne plošiny, inštaluje tiež umelé hniezda a búdky pre vzácne druhy dravcov. Podľa slov Jozefa Chavka zmizlo v minulom roku osem párov sokola sťahovavého z celkového počtu 40-45 párov. Tento rok už pytliaci ukradli orla skalného a sokola sťahovavého.

Dravé vtáky sú na čiernom trhu obľúbené. Neoprávnení chovatelia krížia navzájom rôzne druhy a hybridy predávajú najmä do arabských krajín. Ako ďalej uviedol Jozef Chavka, tieto vtáky novým majiteľom často uletia a obsadia hniezda voľne žijúcim dravcom. Znemožnia im tak rozšíriť svoju populáciu. Hybridy sú zväčša neplodné a nerozmnožujú sa.

Pytliaci používajú v akomkoľvek čase a teréne na vykrádanie hniezd modernú horolezeckú techniku. Páchatelia sú organizovaní v skupinách a pri akcii sa navzájom informujú mobilnými telefónmi. Nosia pri sebe prenosné liahne, do ktorých prekladajú vajcia dravých vtákov vybraté z hniezd. Ochrana dravcov na Slovensku stráži každoročne vykrádané miesta. Vybrané hniezda a hniezdne stromy snímajú kamery. Strážna služba na blízkych stanoviskách sleduje situáciu na obrazovkách a v prípade potreby zasahuje a zalarmuje políciu.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hlavnú cenu Envirofilmu získal indický film Dáždnik
<< predchádzajúci článok
EK žiada od SR detaily o nových stimuloch pre PSA