Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. januára 2007

Výstava DIZAJN NA CESTÁCH v BratislaveSlovenské centrum dizajnu otvára dňa 16. januára 2007 nový výstavný a informačný bod SATELIT na Dobrovičovej ul. 3 v Bratislave prehliadkou DIZAJN NA CESTÁCH. SATELIT je ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. januára (WN/PR) - Slovenské centrum dizajnu otvára dňa 16. januára 2007 nový výstavný a informačný bod SATELIT na Dobrovičovej ul. 3 v Bratislave prehliadkou DIZAJN NA CESTÁCH.

SATELIT je predovšetkým výstavný priestor pre grafický, priemyselný a autorský dizajn, ale aj kontaktný bod pre záujemcov o informácie z oblasti dizajnu. Počítačový terminál umožní spojenie na internet, on-line katalóg SCD a malá čitáreň uspokojí tých, ktorí majú záujem o čítanie a nákup časopisu Designum a iných publikácií SCD. Program Satelitu počíta s výstavami, ktoré budú zoznamovať s aktuálnou tvorbou a produkciu, vrátane študentského dizajnu, ako aj so zaujímavými výsledkami mapovania histórie slovenského dizajnu, výmennými výstavami zo zahraničia, ale priestor dostanú aj samostatné výstavné, resp. výskumné projekty.

Autorom loga a korporátnej identity SATELIT je diplomant Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Martin Mistrík, ktorý v roku 2005 získal Cenu ministra školstva SR v súťaži Národná cena za dizajn 2005.

Satelit bude otvorený denne okrem pondelka od 13.00 do 18.00 hod.

Výstava DIZAJN NA CESTÁCH predstavuje dve kolekcie slovenského dizajnu, s ktorými sa už zoznámili zahraniční návštevníci dvoch európskych bienále dizajnu na jeseň 2006, a to v slovinskej Ľubľane a francúzskom St. Etienne. Účasť slovenských dizajnérov bola dokumentovaná samostatnými dvojjazyčnými letákmi.

20. ročník bienále v Ľubľane bol zameraný na súčasné trendy, inovatívny dizajn reagujúci na otázky moderného života, udržateľnosti a spoločenskej zodpovednosti, či uspokojujúci špeciálne potreby užívateľov. Aktuálny slovenský dizajn reprezentovalo 9 profesionálnych dizajnérov a 10 študentov v kategóriách Produkty, Komunikačný dizajn – vizuálna identita a Dizajnové projekty – študentské práce. Slovenský dizajnér Martin Žilinský dosiahol úspech s logom Bratislavy, za ktoré získal Uznanie medzinárodnej poroty v kategórii Komunikačný dizajn.

Vystavujúci:

Študenti : Lenka Czéreová, Ondrej Eliáš, Tomáš Flak, Roman Ficek, Petr Korecký, Michala Lipková, Radovan Martinček, Richard Seneši, Táňa Zacharovská, Anton Zetocha, Profesionáli: Ferdinand Chrenka, Sylvia Jokelová, Zuzana Kubánová, Ivica Markovičová Michal Rafaj, Martin Turzík, Martin Žilinský,

3. ročník bienále dizajnu v St. Etienne bol dokladom rozvíjajúceho sa konceptu mesta, ktoré sa prezentuje ako mesto dizajnu – čo je viditeľné v architektonickej a urbanistickej podobe mesta, ale aj snahou o živú účasť verejnosti na podujatiach, diskusiách a stretnutiach s dizajnérmi. Tento cielený a dlhoročný záujem mesta o dizajn si získava mimoriadnu povesť v medzinárodnom kontexte. Slovenský dizajn dostal príležitosť predstaviť sa na výberovej prehliadke Free style – kolekciou Na lúke v architektonickej koncepcii prof. Karola Weisslechnera. Kolekcia Na lúke ponúka možnosť spoznať kreatívne prístupy k dizajnu mladých tvorcov, ktorý sa pohybuje medzi úžitkovým predmetom a voľným objektom, často s vtipným až ironickým akcentom.

Vystavujúci:

Matej Bezúch, Roman Ficek, Patrik Illo (vystavoval aj v rámci prehliadok Design & Shops), Lukáš Jablonovský, Sylvia Jokelová, Ľubica Kurhajcová, Bety K. Majerníková, Ivica Markovičová.

Kolekcia Na lúke bude počas roka 2007 vystavená aj v slovenských inštitútoch v zahraničí.

Kontakt:

RNDr. Margita Michlíková

michlikova@sdc.sk

Slovenské centrum dizajnu

Jakubovo nám. 12

P.O. box 131

814 99 Bratislava

www.sdc.sk

tel.: 02 5293 1800

SDC


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Československý bál v Prahe s národnou hudbou i jedlom
<< predchádzajúci článok
Výdavky SR na výskum a vývoj tretie najnižšie v rámci EÚ