Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. apríla 2009

Waterboarding bol zbytočným mučením, tvrdí ObamaPrezident USA Barack Obama v stredu vyhlásil, že krutá vypočúvacia metóda vyvolávajúca dojem topenia, ktorú schválil jeho predchodca George W. Bush, predstavovala mučenie a bola v rozpore s ...Zdieľať
WASHINGTON 30. apríla (WEBNOVINY) - Prezident USA Barack Obama v stredu vyhlásil, že krutá vypočúvacia metóda vyvolávajúca dojem topenia, ktorú schválil jeho predchodca George W. Bush, predstavovala mučenie a bola v rozpore s "americkými hodnotami". Vyjadril sa tak na tlačovej konferencii pri príležitosti prvých sto dní v prezidentskom úrade, ktorú prenášali americké televízie. Obama si stojí za svojím rozhodnutím zakázať kruté vypočúvacie postupy, ktorým podľa vlastných slov pripravil extrémistov o jeden z nástrojov propagandy a zlepšil pozíciu USA vo svete. Citlivé informácie od podozrivých z terorizmu bolo podľa neho možné získať inými spôsobmi ako takzvaným waterboardingom.


"Domnievam sa, že waterboarding je mučením. Myslím si, že bez ohľadu na použité právne argumenty, bol chybou," povedal Obama. Ako tvrdí, v utajovaných dokumentoch nenašiel nič, čo by ho prinútilo prehodnotiť svoje rozhodnutie zakázať túto metódu. Obama v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty budú silnejšie, ak si zachovajú svoje "ideály", čo podľa neho časom pochopia aj bežní Američania. Zároveň zapochyboval o tom, či použitie kontroverzných postupov zvýšilo bezpečnosť USA. Obamove slová boli jasnou reakciou na tvrdenia jeho kritikov vrátane bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho, ktorý ho obvinil z hazardovania s bezpečnosťou krajiny.

Obama na tlačovej konferencii vyjadril spokojnosť s "pokrokom" dosiahnutým počas prvých mesiacov jeho vlády a prisľúbil, že bude pokračovať v "húževnatom úsilí" o návrat ekonomickej prosperity. USA podľa neho stále čelia hrozbám, ako je terorizmus alebo šírenie jadrových zbraní, pričom vyzdvihol aktuálnu epidémiu prasacej chrípky. Tá si v Spojených štátoch vyžiadala prvé obete. Obama napriek tomu nepodporuje uzavretie hranice s Mexikom, ktoré je ohniskom nákazy. Prezident taktiež obhajoval svoj rozpočtový plán na rok 2010, ktorý obsahuje rekordné výdavky vo výške 3,4 bilióna dolárov. Dokument, ktorý bude podkladom pre ďalšie finančné zákony, v stredu schválil americký Kongres.

SITA_AP_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Senici má prísť o prácu ďalších 322 ľudí
<< predchádzajúci článok
V Košiciach kradli Maďarky v zlatníctve

Waterboarding bol zbytočným mučením, tvrdí Obama - diskusné fórum čitateľov