Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. septembra 2021

Za urážku politika 500-eurová pokuta? Aliancia Fair-play žiada ministerstvo vnútra o stiahnutie časti novelyAliancia Fair-play vyzvala Ministerstvo vnútra SR, aby stiahlo ...Zdieľať
l97a4224 676x451 15.9.2021 (Webnoviny.sk) - Aliancia Fair-play vyzvala Ministerstvo vnútra SR, aby stiahlo časť legislatívneho návrhu, ktorá by umožnila uložiť pokutu 500 eur za urážku verejného činiteľa. Návrh definuje nový priestupok spočívajúci v urážke verejného činiteľa pre výkon jeho právomocí.


O spáchaní priestupku by podľa návrhu rozhodoval štátny úradník. Podľa riaditeľa Aliancie Fair-play Peter Kunder však politici nepotrebujú špeciálnu ochranu pred kritikmi. Uviedol to vo svojom stanovisku.

Bič nad kritikmi


Novinka by mala byť presadená v rámci novely Zákona o policajnom zbore, ktorej pripomienkové konanie rezort momentálne vyhodnocuje.

Kunder konštatoval, že zavedenie daného priestupku by sa stalo „bičom“ nad kritikmi práce verejných činiteľov, pričom slovenská spoločnosť v tejto oblasti potrebuje slobodnú verejnú diskusiu. Poukázal na to, že pri súdnych sporoch na ochranu dobrého mena sa vychádza z opačného predpokladu.

Politik by mal strpieť väčšiu mieru kritiky


Aj z rozhodovacej praxe Európskeho súdu pre ľudské práva vyplýva, že politik by mal strpieť väčšiu mieru kritiky, dokonca aj viac expresívne vyjadrovanie a väčšie zásahy do súkromia než bežný človek.

„Uzákoňovanie špeciálnych postupov na trestanie kritikov konania mocných je chorý nápad. Potrebujeme slobodu kritizovať návrhy zmien, ktoré sú formálne, pridrahé, hlúpe, nedomyslené, či, naopak, premyslené, no myslené veľmi zle. A súčasťou toho musí byť aj sloboda nelichotivo sa vyjadrovať o politikoch, či iných verejných činiteľoch, ktorí také návrhy predkladajú,“ uzavrel.


Zdroj: Webnoviny.sk - Za urážku politika 500-eurová pokuta? Aliancia Fair-play žiada ministerstvo vnútra o stiahnutie časti novely © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Proces v kauze vraždy Miroslava Sýkoru bude pokračovať, pred súd sa postavia traja svedkovia a znalci
<< predchádzajúci článok
Vetrák: Nie je správne, ak máme tak široko vymedzené právomoci generálneho prokurátora, ako je tomu v paragrafe 363

Za urážku politika 500-eurová pokuta? Aliancia Fair-play žiada ministerstvo vnútra o stiahnutie časti novely - diskusné fórum čitateľov