Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. septembra 2007

Začal sa jubilejný 350. Radvanský jarmokV centre Banskej Bystrice sa dnes začal jubilejný 350. Radvanský jarmok. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch je ponuka rozdelená podľa svojho druhu do viacerých zón. Predaj jarmočných ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 7. septembra (WEBNOVINY) - V centre Banskej Bystrice sa dnes začal jubilejný 350. Radvanský jarmok. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch je ponuka rozdelená podľa svojho druhu do viacerých zón. Predaj jarmočných jedál a nápojov je sústredený na Vajanskom námestí, takzvanom Huštáku, na Štefánikovom nábreží a Hronskom predmestí majú miesto kolotoče a podobné atrakcie. Keďže historické centrum je vyhradené pre ľudových umelcov a tradičné remeslá, stánky s textilom a spotrebným tovarom sú umiestnené na Námestí slobody v širšom centre mesta.

Ľudových remeselníkov na 10. ročník Trhu remesiel, ktorý sa koná súbežne s Radvanským jarmokom, tentoraz organizátori prísne vyberali. Ako uviedla Jana Orlická z banskobystrického magistrátu, z vyše 300 prihlásených vybrali zhruba 30. Tí budú svoje umenie predvádzať pri Barbakane na Námestí Štefana Moysesa. "Námestie SNP bude po prvýkrát čisté, bude to plocha pre kultúrne programy Dní mesta. V jeho dolnej časti v Dolnej ulici budú rozmiestnené stánky partnerských miest Banskej Bystrice. Budú tam remeselníci zo Salgótarjánu, Hradca Králové a ďalších miest," uviedla Orlická.

Radvanský jarmok a Trh remesiel sú súčasťou Dní mesta Banská Bystrica, ktoré od štvrtka do nedele ponúkajú viacero kultúrnych podujatí a umelecké vystúpenia. Medzi zaujímavé atrakcie má patriť dnes a v sobotu oživený známy obraz Dominika Skuteckého Trh v Banskej Bystrici. "Zároveň je vyhlásená súťaž pre výtvarníkov o cenu primátora, kto najdokonalejšie zachytí túto atmosféru živého Trhu Dominika Skuteckého," dodala Orlická. Návštevu pápeža Jána Pavla II. spred štyroch rokov pripomenie v nedeľu predpoludním svätá omša na Námestí SNP.

Tradície Radvanského jarmoku siahajú do 17. storočia. Dnešná mestská časť Banskej Bystrice Radvaň, ktorá vtedy bola samostatnou obcou, získala v roku 1656 právo na konanie jarmoku vo sviatok narodenia Panny Márie. V začiatkoch bola základom tradičná výmena tovaru medzi obyvateľmi mesta a dediny, neskôr prebral na seba úlohu zásobovania poľnohospodárskymi, remeselnými a priemyselnými výrobkami. Vždy bola jeho súčasťou aj bohatá ponuka jedál a nápojov. Posledný deň jarmoku si chlapi kupovali varešky, ktorými jemne udierali dievky a mladé ženy. Neskôr sa táto tradícia rozšírila na všetky jarmočné dni. Radvanský jarmok sa dostal aj do diel významných slovenských spisovateľov Andreja Sládkoviča, Jozefa Gregora Tajovského, Gustáva Kazimíra Zechentera Laskomerského a ďalších.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V teréne zasahuje 49 hasičov, pomáha im aj jeden čln
<< predchádzajúci článok
Novú sezónu v SND čaká 17 premiér