Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. septembra 2007

Novú sezónu v SND čaká 17 premiérSedemnásť divadelných premiér - deväť v činohre, päť v opere a tri na baletnej scéne - takto bude vyzerať sezóna 2007/2008 v Slovenskom národnom divadle (SND). Prinesie o tri nové ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) - Sedemnásť divadelných premiér - deväť v činohre, päť v opere a tri na baletnej scéne - takto bude vyzerať sezóna 2007/2008 v Slovenskom národnom divadle (SND). Prinesie o tri nové predstavenia viac ako vlani, pričom dominovať budú klasické tituly, vo viacerých prípadoch v nových úpravách. Už 88. sezónu 14. septembra odštartuje Shakespearov Hamlet v réžii a úprave Petra Mikulíka, ktorý mal pôvodne otvárať novostavbu SND. "Veľmi sme sa potešili, že napriek náročnej uplynulej sezóne získali naše inscenácie najviac nominácií na prestížne ocenenie DOSKY. Dúfam, že v podobnom duchu budeme pokračovať i v tejto sezóne v nových priestoroch," povedala na dnešnej tlačovej konferencii generálna riaditeľka SND Silvia Hroncová.

Popri Hamletovi ponúkne Činohra SND aj ďalšie Shakespearove dielo Skrotenie zlej ženy, ďalej Kukučínov Dom v stráni, inscenáciu Leonce a Lena od nemeckého neskororomantika Georga Büchnera, drámu z dedinského prostredia Mrzák z Inishmaanu z dielne Martina McDonagha, Čechovove Tri sestry či psychologickú hru Večera od Moiry Buffini. Divadlo uvedie aj klasické dielo Viktora Huga Kráľ sa zabáva, avšak v špeciálnej "polomuzikálovej" úprave režiséra a šéfa činohry Romana Poláka. "Bude to inscenácia o sebaobetovaní, o tom, že keď je človek sviniar, nemôže si vytvoriť náhradný čistý život. Tá špina človeka prevezie," povedal na margo hry Polák. Menšinové zastúpenie súčasných hier bude reprezentovať inscenácia o ženách Fetišistky, ktorá zaznamenala úspech na Novej Dráme 2007. Jej autorkou je riaditeľka banskobystrického Divadla na rázcestí Iveta Škripková, ktorá vystupuje pod umeleckým menom Iveta Horváthová. Októbrový, novembrový a decembrový program SND obohatia aj hosťujúce divadlá z Nitry, Prahy a Brna. V tom čase sa zasa pre zmenu vydajú činoherníci na zájazd do Piešťan, Žilina, francúzskeho St. Etienne a Košíc.

Napriek tomu, že balet už tradične príde s menším počtom premiér, prinesie inscenácie svetového mena. Už koncom októbra predstaví Večer klasických choreografií, zložený z dvoch menších titulov. Prvý z nich sa volá Serenáda a choreografiu k nemu vytvoril svetoznámy George Balanchine. Ide o prvú spoluprácu SND s týmto umelcom. Aj ďalšia novinka, balet Grand pas Classique z baletu Raymonda v choreografii Johnnyho Changa, sa môže popýšiť medzinárodným autorským tímom. Po rokoch sa do SND vráti aj tvorivý duch českého choreografa a režiséra Libora Vaculíka, tentoraz v podobe baletu pre mužských tanečníkov s názvom Ivan Hrozný. V máji 2008 vyvrcholí sezóna unikátnym projektom Timulák, Radačovský, Kylián. Tvoriť ho budú tri samostatné časti s charakteristickým rukopisom troch rovnomenných svetových tanečníkov a choreografov. K spokojnosti návštevníkov baletu iste prispeje i októbrové hosťovanie holandského juniorského súboru Nederlands Dans Theater II a novembrové predstavenie Baletu Štátneho divadla v Košiciach. Národní baletníci zasa vycestujú do Košíc, Prahy, Piešťan a počas tohtoročných Vianoc aj do Číny. "Chceme dosiahnuť, aby balet prestal byť konečne arogantný voči slovenskému publiku, preto vycestujeme hlavne do slovenských miest," povedal šéf Baletu SND Mário Radačovský.

Opera SND vstupuje do novej sezóny s čerstvým riaditeľom Oliverom Dohnányim. "Pri zostavovaní premiér na sezónu 2007/2008 sme sa do inscenácií snažili obsadiť prioritne domácich spevákov," povedal na margo svojich ambícií Dohnányi. Návštevníci opery sa môžu tešiť na predstavenia Madama Butterfly od Pucciniho, Lucrezia Borgia od Donizettiho, ďalej na inscenáciu Borisa Godunova z pera Modesta Petroviča Musorgského a na hru Orfeus a Eurydika od Christopha Wilibalda Glucka. Špeciálne na objednávku SND vznikla komorná opera Martina Burlasa Kóma, ktorá bude mať premiéru atypicky v Štúdiu SND. Na programe je i obnovená premiéra Pucciniho Toscy a v marci aj koncert Opery SND. Súbor bude v aktuálnej sezóne hosťovať v Prahe a Národné divadlo Praha na výmenu predstaví dva tituly v Bratislave.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začal sa jubilejný 350. Radvanský jarmok
<< predchádzajúci článok
TV hra SPRÁVNE ČÍSLO na Jednotke