Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. januára 2021

Zdravotníckych pomôcok bol v skladoch štátnych rezerv dostatok, ukázal poslanecký prieskumPočas pandémie nenastala situácia akútneho nedostatku žiadnych zdravotníckych pomôcok v skladoch Správy štátnych hmotných ...Zdieľať
img_1351 676x451 21.1.2021 (Webnoviny.sk) - Počas pandémie nenastala situácia akútneho nedostatku žiadnych zdravotníckych pomôcok v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky (SŠHR). Úrad zároveň koná po zmene vedenia transparentne a objektívne a stav zásob v skladoch momentálne rastie.


Také sú závery poslaneckého prieskumu v štátnych rezervách z pohľadu strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Zásoby sú na lepšej úrovni


„Dostali sme jasné vysvetlenie ohľadom nákupov ochranných prieskumov, požiadaviek a spôsobu zadávania a kontroly špecifikácie jednotlivých tovarov. Poslanci sa dozvedeli aj o forme požiadaviek a spôsobe vyskladňovania pre jednotlivé rezorty v čase, keď bol na Slovensku nedostatok ochranných pomôcok,“ priblížila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Štátne rezervy taktiež poskytovali ochranné prostriedky v čase ich nedostatku domovom sociálnych služieb a zdravotníckym zariadeniam aj nad rámec svojich povinností.

Ako na tlačovej besede doplnil predseda hospodárskeho parlamentného výboru Peter Kremský (OĽANO), dôvodom prieskumu bola kritická správa Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Aktuálne zásoby na skladoch štátnych rezerv sú však podľa neho na oveľa lepšej úrovni ako pred niekoľkými mesiacmi.

Komplikáciou je aj legislatíva


V niektorých položkách síce nedosahujú požadovanú úroveň na dobu 60 dní, ale podľa jeho slov je to pochopiteľné, keďže požiadavky zo strany zdravotníckeho sektora sú veľké."Vedenie si zobralo správu Najvyššieho kontrolného úradu SR k srdcu," skonštatoval Kremský.

Zároveň upozornil, že pri niektorých položkách je stále problém získať ich na trhu v dostatočnej kvalite a komplikáciou je často aj slovenská legislatíva v oblasti verejného obstarávania. Tú označil v mnohých prípadoch za obmedzujúcu a ťažkopádnu.

"Výsledok toho je, že by sme mali uvažovať v zmenách v zákone o verejnom obstarávaní," myslí si Kremský. Situáciu v štátnych rezervách pritom bude výbor aj naďalej sledovať.

Poslanecký prieskum sa v Správe štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky uskutočnil na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu, v ktorej sa konštatovali nedostatky v krízovom riadení štátu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zdravotníckych pomôcok bol v skladoch štátnych rezerv dostatok, ukázal poslanecký prieskum © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda má v súvislosti so sledovaním novinárky Tódovej okamžite konať, výzva prišla z europarlamentu
<< predchádzajúci článok
Strana Hlas žiada odchod Budaja a zrušenie zmlúv pre Matovičovho poradcu, Rašimu sa nepozdávajú dotácie

Zdravotníckych pomôcok bol v skladoch štátnych rezerv dostatok, ukázal poslanecký prieskum - diskusné fórum čitateľov