Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. februára 2009

Železnice dajú na priecestie v Polomke svetelnú signalizáciuŽeleznice SR (ŽSR) namontujú na priecestie v Polomke výstražnú svetelnú signalizáciu. O konkrétnom dátume však nehovoria. "V čo najkratšom časovom horizonte," informovala Dana Hurtová zo ŽSR. O ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Železnice SR (ŽSR) namontujú na priecestie v Polomke výstražnú svetelnú signalizáciu. O konkrétnom dátume však nehovoria. "V čo najkratšom časovom horizonte," informovala Dana Hurtová zo ŽSR. O inštalácii signalizácie rozhodlo dnešné mimoriadne rokovanie vedenia ŽSR. Podľa Hurtovej signalizáciu zabezpečia v spolupráci s ministerstvom dopravy, samosprávou a dopravným inšpektorátom aj napriek tomu, že železničné priecestie v Polomke spĺňa príslušné normy. Hurtová uviedla, že osadenie signalizácie si vyžaduje vypracovanie projektovej dokumentácie a viacero odborných posudkov.


Podľa údajov ŽSR na Slovensku je 2 355 železničných priecestí, ktoré delia na niekoľko kategórií podľa stanovených kritérií. Podľa Hurtovej sú štyri základné zabezpečovacie priecestné zariadenia, 124 je zabezpečených mechanickými závorami bez svetiel, 537 má svetelné zabezpečovacie zariadenia so závorami, 445 má svetelné zabezpečovacie zariadenia bez závor. Výstražnými krížmi je chránených 1 249 priecestí.

V roku 2008 sa stalo na železničných priecestiach 69 nehôd, pri ktorých zahynulo 17 ľudí a 14 bolo ťažko zranených. "Všetky nehody zavinili užívatelia priecestí - vodiči a chodci, a to nerešpektovaním pravidiel cestnej premávky a nerešpektovaním výstražných svetiel priecestných zabezpečovacích zariadení," povedala Hurtová. Škody boli za minulý rok vyčíslené na takmer milión €.

ŽSR podrobne prešetrujú okolnosti tragickej nehody, ktorá sa stala v sobotu v Polomke. Zrážka vlaku s autobusom si vyžiadala 12 ľudských životov a približne 20 zranených. Oficiálne závery prešetrovania by podľa Hurtovej mali byť najneskôr do tridsiatich pracovných dní. ŽSR zároveň vyjadrili ľútosť nad tragickým nešťastím v Polomke a úprimnú sústrasť pozostalým.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jednu zranenú previezli z Banskej Bystrice do Partizánskeho (23. 2. 2009)
 Stav ťažko zranených z nehody v Polomke sa nezhoršil (22. 2. 2009)
 Krízový štáb rieši návrat zranených a obetí (22. 2. 2009)
 V Bánovciach zasahujú psychológovia (22. 2. 2009)
 Železničné priecestie v Polomke je podľa Kaliňáka prehľadné (22. 2. 2009)
 V Polomke sa zrazil vlak s autobusom (21. 2. 2009)
 Vlak v Polomke prevalcoval autobus, jedenásť mŕtvych (21. 2. 2009)
 Obetí nehody v Polomke bude asi až trinásť (21. 2. 2009)nasledujúci článok >>
S obeťami nehody autobusu sa rozlúčia vo štvrtok na námestí
<< predchádzajúci článok
V Košickom kraji je bez práce 56 819 ľudí