Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. októbra 2011

Žijúca legenda Hana Hegerová oslavuje 80. narodeninyPrvá dáma československého šansónu a herečka Hana Hegerová oslávi vo štvrtok 20. októbra okrúhle 80. narodeniny.Zdieľať
hana hegerova Odporúčame:


Hana Hegerová už nebude spievať

Hana Hegerová zrušila po vážnej operácii všetky koncerty

Hegerová vydá album Mlýnské kolo v srdci mém doplnený o DVD

BRATISLAVA 20. októbra -  Speváčka, ktorá v auguste oznámila ukončenie svojej kariéry, pri tejto príležitosti vydá DVD s názvom Pasiáns (Písně a dokumenty 1962 - 1994), ktoré bude obsahovať výber z televíznych a filmových záznamov jej známych piesní.

Fanúšikovia na ňom nájdu napríklad hudobné programy zo 60. rokov v réžii Jána Roháča a Vladimíra Svitáčka alebo dokument režiséra Zdeňka Kopáča so spomienkami na pôsobenie v parížskej Olympii.DVD tiež obsahuje vystúpenie z obdobia tesne po okupácii Československa v roku 1968, ktoré sa potom dlho v televízii nereprízovalo, a ďalej záznamy piesní zo 70. až 90. rokov, predovšetkým s hudbou Petra Hapku a textami Pavla Koptu.


Carmen Farkašová alias Hana Hegerová

Hana Hegerová sa narodila 20. októbra 1931 v Bratislave v rodine bankového riaditeľa Jana Farkaša. Jej občianske meno je Carmen Farkašová. Toto nezvyčajné meno jej vybrala babička - intelektuálka, ktorá milovala operu. Už ako dieťa navštevovala baletnú školu v Národnom divadle v Bratislave.

V roku 1950 maturovala na gymnáziu v Komárne. V tom istom meste pracovala ako úradníčka v továrni Škody, pričom učila aj na učňovskej škole.

Po absolvovaní kurzu na štátnom divadelnom konzervatóriu sa stala členkou Divadla Petra Jilemnického v Žiline. Prvú veľkú filmovú úlohu dostala v snímke režiséra Jiřího Krejčíka s názvom Frona (1954). Vo filme stvárnila titulnú úlohu, pričom v titulkoch figurovala pod menom Hana Čelková.

Na prelome 50. a 60. rokov pôsobila v bratislavskej Tatra revue, následne v pražskom divadle Rokoko a neskôr i v Alhambra revue, kde sa spoznala so šéfom parížskej Olympie, ktorý ju následne pozval na stáž.

V Olympii hosťovala v roku 1967. V tom istom roku vystúpila aj na Svetovej výstave v kanadskom Montreale. Od roku 1961 do roku 1966 bola členkou divadla Semafor. Skladby jej vtedy písala hudobno-textárska dvojica Šlitr - Suchý.

S tamojšími kolegami si zahrala napríklad v muzikáloch Kdyby tisíc klarinetů (1964) v réžii Jána Roháča a Vladimíra Svitáčka alebo Dobře placená procházka (1966), ktorý režírovali Miloš Forman a Ján Roháč. Medzi jej ďalšie filmy patria Naděje (1963), Konkurs (1963), Ta naše písnička česká (1967), Sedm žen Alfonse Karáska (1967), Lovec senzací (1988) alebo Posledný motýľ (1990).

Hana Hegerová - Milord


Legenda vydávala i prevzaté šansóny

Čo sa týka jej hudobnej tvorby, od druhej polovice 60. rokov pravidelne vydávala nahrávky, na ktorých spievala svoje i prevzaté šansóny. Debutovala albumom Šansony (1966), následne uviedla na trh nahrávky ako Ich - Hana Hegerová (1967), Hana Hegerová (1969), Recitál (1971), So geht es auf der Welt (1972), Recitál 2 (1974), Fast ein Liebeslied (1974), Wir für euch (1975), Lásko prokletá (1977), Ohlédnutí (1984) či Potměšilý host (1987). Úspechy s nimi slávila nielen v Československu, ale i v Kanade a Francúzsku.

Vystupovala tiež v Argentíne, Fínsku, Švédsku alebo USA. V roku 1994 sa predstavila v Mozartovej sieni vo Viedni. V roku 1997 absolvovala turné po Slovensku, kde odspievala 12 beznádejne vypredaných koncertov.

O päť rokov neskôr si z rúk prezidenta Českej republiky Václava Havla prevzala medailu za zásluhy.

Okrem toho je držiteľkou rytierskej hviezdy francúzskeho Rádu umenia a literatúry.

V roku 2008 prijala ponuku českých rapperov a objavila sa v dokumente Česká RAPublika. Medzi jej najväčšie hity patrí skladba Levandulová, ktorá vzišla zo spolupráce so skladateľskou dvojicou Petr Hapka - Michal Horáček či slovenská pieseň Čerešne s hudbou Jara Filipa. Tá zaznela aj v českej trpkej komédii Pelíšky (1998).

Hana Hegerová & Petr Hapka - LevandulováHana Hegerová & Jaro Filip - ČerešnePrvá štúdiovka legendárnej speváčky

Hana Hegerová nahrala a vydala prvú štúdiovku po albume Potměšilý host (1987) až v roku 2011, teda po 23 rokoch. Jej zrejme posledná nahrávka Mlýnské kolo v srdci mém obsahuje trinásť piesní, okrem iného aj rovnomennú skladbu od francúzskeho šansoniéra Michela Legranda či duet s pesničkárom Jaromírom Nohavicom s názvom Stará píseň.

Za album ju nominovali na hudobnú cenu Anděl, ďalšiu nomináciu mala v kategórii Speváčka roka. Z nahrávky sa predalo viac ako 50-tisíc kópií, čím sa zaradila medzi najpredávanejšie albumy roka. Vo februári 2011 vydala album Mlýnské kolo v srdci mém (2010) doplnený o DVD. Nachádza sa na ňom snímka Mlýnské kolo Hany Hegerové režiséra Tomáša Hodana o vzniku nahrávky a poetický film Jakuba Koháka s názvom Kde lampy bloudí.


Hana Hegerová - Potměšilý hostChoroba ju prinútila skončiť

Na jeseň 2011 mala Hegerová naplánované narodeninové turné a koncert k jej 80. narodeninám. Speváčka mala vystúpiť na šiestich koncertoch, ten narodeninový bol naplánovaný na 20. októbra v pražskom Divadle Hybernia. Speváčka sa však 12. augusta náhle rozhodla zrušiť všetky koncerty a zároveň oficiálne ukončiť svoju kariéru.

Speváčkina manažérka Dana Skalová uviedla, že za jej ukončením pôsobenia na hudobnej scéne sú dlhodobé problémy dýchacieho ústrojenstva. Hana Hegerová má zdravotné problémy už niekoľko rokov.

Pred štyrmi rokmi jej v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici operovali šedý zákal a pred dvoma rokmi zase absolvovala operáciu bedra. V lete absolvovala malý chirurgický zákrok. Na Slovensku speváčka vystúpila naposledy v septembri 2010.

Dva koncerty v bratislavskom divadle Nová scéna boli vtedy beznádejne vypredané. Práve bývalý riaditeľ tohto divadla Dalibor Heger, ktorý zomrel v januári 2011 vo veku 80 rokov, bol kedysi jej manželom. Speváčka, ktorá počas života okúsila aj pobyt vo väzení, s ním má jediného syna. Informácie pochádzajú z webstránok hanahegerova.cz, idnes.cz a archívu agentúry SITA.

Hana Hegerová - To ta Heľpa
 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Westlife po štrnástich rokoch skončia
<< predchádzajúci článok
Najhranejšou slovenskou skladbou roka 2010 je Príbeh