06. decembra 2016

Žilinčania bojovali, no Banskú Bystricu sa im nepodarilo zdolať

Na snímke zľava Tomáš Matoušek (Banská Bystrica), Michal Švihálek, Peter Húževka (Žilina), Mário Róth (Banská Bystrica) a Juraj Jurík (Žilina) v zápase 27. kola hokejovej Tipsport Ligy HC'05 iClinic Banská Bystrica - MsHK Žilina ...

Na snímke zľava Tomáš Matoušek (Banská Bystrica), Michal Švihálek, Peter Húževka (Žilina), Mário Róth (Banská Bystrica) a Juraj Jurík (Žilina) v zápase 27. kola hokejovej Tipsport Ligy HC'05 iClinic Banská Bystrica - MsHK Žilina v utorok 6. decembra 2016 v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Branislav Račko
Banská Bystrica 6. decembra (TASR) – Po dvoch tretinách viedli domáci 3:1, no získať si dvojgólový náskok nebolo pre nich vôbec jednoduché. Žilinčania sa viezli na trojzápasovej víťaznej vlne a od začiatku vložili do hry veľkú porciu bojovnosti a dravosti.

Síce už v 2. min prehrávali po góle Luntera, ktorý v páde pred brankárom uplatnil svoju šikovnosť, vykoľajiť sa však nenechali. V 5. min nastrelil Handlovský bombou žŕdku a v 9. min Konečný úplne osamotený pred brankárom zužitkoval poľahky nahrávku Holoviča spoza bránky a Košarišťana prekonal. V 20. min nastrelil Švihálek od modrej po nahodenom puku ďalšiu žŕdku a 'barani' museli byť neustále v strehu. Po troch prehrách za sebou si ďalšiu nepripúšťali, aj keď v bránke nemali oporu Bacashihuu, ktorý na súpiske figuroval, no zranil sa počas rozcvičky a nakoniec nebol ani na striedačke.

Druhú tretinu zvládli domáci výborne, vzhľadom na dva góly. V 22. min Buc v stopercentnom streleckom postavení trafil len žŕdku a Tomek kapituloval až o tri minúty neskôr. Lunter si príkladne nakorčuľoval pred bránku a Bortňák mu naservíroval puk ako na tácke. Žilinskí 'vlci' neustále hrýzli, no tentoraz boli pre nich 'barani' nestráviteľní. Postupne mohli pridať góly Belluš, Češík, v 34. min Maione sa už predčasne radoval, potom nepremenil nájazd Matoušek a ani Róth vyrazený puk nestačil usmerniť do siete. Presne 44 sekúnd pred prestávkou najskôr vystrelil od modrej Maione, po zákroku brankára puk putoval na druhú stranu modrej k Bucovi a ten sa už trafil presne.

V tretej tretine Žilinčania ešte viac otvorili hru, a tým i obranu, aj preto sa v 48. min dostali Buc s Matouškom do prečíslenia s predčasnou strelou Buca. V 49. min pridal z bezprostrednej blízkosti pohotový Bortňák ďalší gól a záver už nemal byť prečo dramatický. Menším zadosťučinením pre hostí bol gól Konečného v 57. min bekhendom pod hornú žŕdku. Zaujímavosťou zápasu bolo, že na trestnej lavici nesedel žiaden hráč, aj keď si v súbojoch nič nedarovali.

HC'05 B. Bystrica - MsHK Žilina 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

2. Lunter (Bortňák, Kafka), 25. Lunter (Kafka, Bortňák), 40. Buc (Maione, Surový), 49. Bortňák (Lunter) - 9. Konečný (Holovič, Stupka), 57. Konečný (Stupka, Holovič). Rozhodcovia J. Konc - Stanzel, Krajčík, vylúčení 0:0, presilovky 0:0, oslabenia 0:0, 1862 divákov.

HK Poprad - HK Nitra 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)

V prvej tretine sa pod Tatrami viac nehralo ako hralo. Hernú prevahu z úvodu zápasu hostia pretavili do vedúceho gólu až v 11. minúte. Šúrekovi zaclonil výhľad spoluhráč Kurali a Piačkova propagačná strela sa zatrepotala v sieti - 0:1. Na opačnej strane dostal Valent dve minúty za úmyselné posunutie bránky. Hosťom sa na trestnú lavicu nechcelo, za čo dostali za zdržiavanie ďalšie dve minúty. Keď sa konečne po dlhej prestávke začalo opäť hrať, početnú výhodu Popradu o dvoch hráčov na päť minút prerušila zle ukotvená brána. Nitra sa domácej bezzubej presilovke poľahky ubránila, aby z nenápadnej akcie skóroval v 16. minúte bekhendom Lichanech a vyrovnal. To bol signál pre publikum, ktoré zahádzalo ľad plyšovými hračkami pre deti v núdzi. Lichancov gól musel potvrdiť ešte videorozhodca. Po ďalšej vynútenej pauze znova udreli "kamzíci" v presilovke gólom do šatne, keď Suchého strelu tečoval Mlynarovič.

Nitra mala i po prvej prestávke viac z hry. Domácich niekedy na dlhé minúty zatvárala v obrannom pásme. Vyrovnanie prišlo v polovici stretnutia z hokejky Mezeia, ktorý počas presilovkového obliehania Šúrekovej bránky nechytateľne vystrelil od modrej čiary. Jedinú šancu na skórovanie si Popradčania vytvorili pri vylúčení Raisa. Mlynarovič ale sám pred Valentom prestrelil bránu.

Hostia v treťom dejstve doplatili na sériu štyroch vylúčení v rýchlom slede. Najprv dali domácim 106-sekundový reparát o dvoch hráčov, ale popradskí hokejisti nedokázali nič vymyslieť. Rozhodujúci gól prišiel až pri vylúčení Paukovčeka, kedy pri signalizovanom vylúčení Blackwatera prepálil Valenta Popradčan Lapšanský - 3:2. Tri minúty pred koncom trafil do konštrukcie brány Mezei a následne si hostia zobrali oddychový čas. Pri hre Nitry bez brankára pečatil víťazstvo Popradu 4:2 do prázdnej bránky kapitán Arne Kroták.

16. Lichanec (Abramov, Štrauch), 20. Mlynarovič (Suchý, Troliga), 50. Lapšanský, 59. Kroták (Bagin, Chaloupka) – 11. Piačka (Chalupa), 31. Štefanka (Mezei, Krištof). Rozhodovali: Jura, Lauff – Korba, Bogdaň, vylúčení: 6:10, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, 1105 divákov

Poprad:
Šúrek – Chaloupka, Fabian, Suchý, Dinda, Kurali, Ježek, Pokovič, Bagin – Lapšanský, Zagrapan, Henderson – Murček, Mlynarovič, Hvila – Kroták, Troliga, Matúš Paločko – Abramov, Lichanec, Štrauch

Nitra: Valent – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Pupák, P. König, Bene – Macík, Paukovček, Blackwater – Štefanka, Krištof, Cope – H. Ručkay, Bajtek, D. König – Chalupa, Šille, Piačka

HC Košice - MHC Martin 7:2 (4:0, 2:1, 1:1)

Hosťom chýbalo zo zdravotných dôvodov viacero hráčov, ale v novom drese sa už predstavili útočníci Richard Mráz i Branislav Rapáč. Domáci stále nemohli počítať so Spilarom, Vašíčkom či Šoltésom a na pozícii stredného útočníka nastúpil obranca Eduard Šedivý. Košičania sa do súpera pustili s vervou a v prvej tretine mali jednoznačnú prevahu. V 5. minúte prekvapila brankára Pavlasa bekhendová strela Suju a keď hostia nechali Klímovi priveľa času na dorážku, prehrávali v 8. minúte už 0:2. Domáci boli na koni, ďalšie sľubné príležitosti nevyužili Hričina, Varga či Bartoš, ale príliš ich to mrzieť nemuselo. Presilovku o dvoch hráčov v 12. minúte využil Suja a keď Bartánus o štyri minúty úspešne zakončil individuálnu akciu, prepustil Pavlas miesto skúsenejšiemu Dzubinovi.

Úvod druhej tretiny priniesol vyrovnanejší hokej s martinskými príležitosťami na zníženie. V 24. minúte novic Richard Mráz v oslabení neuspel proti Habalovi, ktorý výborne zasiahol lapačkou. Aj hostia mali presilovku o dvoch hráčov, ale Habal si udržal čisté konto aj po dvojminútových martinských manévroch. Naopak, gólovo neefektívnych hostí mohol potrestať Hruška, ktorý neuspel z trestného strieľania v 28. minúte. Hostia pribrzdili gólostroj Košičanov aj vďaka viacerým istým zákrokom Dzubinu, ako napríklad v 31. minúte proti dobre mierenej strele Hričinu. Domáci útočník si však všetko vynahradil o dve minúty, keď pokusom z ostrého uhla prekvapil Dzubinu - 5:0. V gólovo úrodnom zápase hostia skorigovali v 39. minúte, keď chybnú rozohrávku Habala vystihol Korostin a po jeho prihrávke namieril Pokrivčák presne - 5:1.

Aj druhú tretinu napokon vyhrali domáci, o čom rozhodol tri sekundy pred jej koncom Boltun, keď tečoval strelu Šmacha - 6:1. V 43. minúte hostia využili presilovku, keď Róbert Varga zakončil vydarenú kombináciu - 6:2. Jednu z mnohých pozičných chýb hostí v obrane potrestal Hruška v 48. minúte a po individuálnom prieniku vymietol "šibenicu" Dzubinovej bránky. Diváci si želali aj populárnu "desiatku," ale ďalšie góly už nevideli.

5. Suja (Bicek, Nagy), 8. Klíma (Bartoš, 12. Suja (Bartánus, Bicek), 18. Bartánus (Nagy, Habal), 34. Hričina (Boltun), 40. Boltun (Šmach, Hričina), 48. Hruška (Bartoš, Klíma) - 39. Pokrivčák (Korostin), 43. R. Varga (Markovič).

Rozhodovali: Snášel, Majling - Gajan, Smrek, vylúčení: 9:9 na 2 min., navyše Pacalaj (Mart.) 10 min. za nešp. správ., presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 3589 divákov. Zmeny: 18. Dzubina (Mart.) namiesto Pavlasa.