Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2010

Zistenia NKÚ v Banskej Bystrici na prokuratúrePredaj akcií Privatbanky za 67 percent ich nominálnej hodnoty, pri ktorom podľa zistení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR prišlo mesto Banská Bystrica o 566 200 eur, ...Zdieľať
Ilustračné foto SITA BANSKÁ BYSTRICA 26. januára (WEBNOVINY) - Predaj akcií Privatbanky za 67 percent ich nominálnej hodnoty, pri ktorom podľa zistení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR prišlo mesto Banská Bystrica o 566 200 eur, preveria orgány činné v trestnom konaní. Rozhodla o tom na dnešnom zasadnutí banskobystrického mestského zastupiteľstva väčšina poslancov, ktorí na návrh nezávislého poslanca Vladimíra Pirošíka uložili prednostovi mestskému úradu, aby do siedmich dní podal na prokuratúre trestné oznámenie, či pri predaji akcií nedošlo k porušeniu povinností pri správe cudzieho majetku, prípadne inému trestnému činu.


Predaj akcií Privatbanky v nevýhodnom kurze spoločnosti Penta Investments Limited je jedným z mnohých porušení zákonov a pochybení, ktoré NKÚ zistil pri vlaňajšej kontrole hospodárenia mesta za rok 2008. Ďalšími sú napríklad využívanie predražených externých právnych služieb. Podľa primátora Ivana Saktora (nominant strany Smer-SD) však NKÚ našiel iba štandardné pochybenia, bežné pri činnosti samospráv. Pri predaji akcií mesto podľa neho postupovalo na základe ešte jeho predchodcom uzavretej opčnej zmluvy s Meinl Bank, ktorú Penta kúpila. "Boli (akcie, pozn. SITA) predané v reálnej hodnote, ktorá bola vtedy obchodovaná na burze cenných papierov, čo sa dá overiť," povedal v pondelok Saktor.

Poslancom však dnes jeho zdôvodnenie nestačilo a skritizovali aj vysvetlenia, ktoré v dôvodovej správe k výsledkom kontroly poskytli mestskí úradníci. Osobitne skritizovali, že sa ako vysvetlenie spomína aj výrazná, od roku 2007 vyše 50-percentná výmena zamestnancov mestského úradu. "Tento úrad nemá riadenie. Ak toto vyjde z úradu ako oficiálny dokument - to je katastrofa, to je nevídané," povedal poslanec Martin Baník (SDKÚ-DS). Na jeho návrh potom poslanci požiadali primátora, aby im na marcové rokovanie podal písomnú informáciu o vykonanom personálnom audite, zameranú najmä na zadanie auditu, jeho závery a opatrenia a vyčíslenie nákladov.

Kontrola NKÚ aj podľa poslanca Petra Lačného (KDH) poukázala na nedostatočné až absentujúce riadenie úradu. "Primátorovi vystavil vysvedčenie NKÚ. Hovorí o tom, že sa tu rezignovalo na riadenie mesta, hlavne v oblasti ekonomickej a finančnej," povedal Lačný s tým, že to nie je dobrá známka. Dodal, že keby poslanci dostali takúto správu z kontroly nejakej mestskej organizácie, napríklad školy, určite by nasledoval návrh na odvolanie riaditeľa tohto zariadenia.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
DZURINDA: O financovanie strany som sa nestaral
<< predchádzajúci článok
DZURINDA: KDH je pre SDKÚ-DS strategický partner