13. februára 2007

Zlato pre Hospovú, Zuzulová 21.

Slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová obsadila na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švédskom Aare v utorkovom večernom obrovskom slalome žien 21. miesto. Titul, prvý pre Rakúsko na tomto ...

AARE 13. februára (WEBNOVINY) - Slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová obsadila na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní vo švédskom Aare v utorkovom večernom obrovskom slalome žien 21. miesto. Titul, prvý pre Rakúsko na tomto šampionáte, vybojovala 23-ročná Nicole Hospová. Zuzulová za ňou zaostala o 2,94 sekundy. Líderka priebežného poradia Svetového pohára v tejto disciplíne získala svoje prvé zlato na vrcholnom svetovom podujatí. Doposiaľ mala v zbierke striebro z kombinácie na MS 2003 v St. Moritzi a zo slalomu na ZOH 2006 v Turíne. Švédskych fanúšikov potešila 20-ročná Maria Pietiläová-Holmnerová, ktorá skončila so stratou 85 stotín druhá, bronz si vybojovala Denise Karbonová z Talianska (+0,97). Pre mladú Švédku, vlaňajšiu juniorskú svetovú šampiónku v slalome, je to životný úspech. Obhajkyňa titulu spred dvoch rokov z Bormia Švédka Anja Pärsonová, ktorá v Aare vyhrala všetky tri doterajšie disciplíny (zjazd, super G, superkombinácia), bola po 1. kole siedma, druhé však nedokončila a definitívne sa rozplynul jej sen získať všetkých päť zlatých medailí na jednom šampionáte, čo sa ešte nikomu v histórii nepodarilo. Z ďalších troch slovenských reprezentantiek dokončila preteky iba Soňa Maculová na 41. mieste, Nina Penzešová a Eva Hučková vypadli v 2. kole.

Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka Veronika Zuzulová predviedla v 2. kole solídnu, dynamickú jazdu (15. najlepší čas), doplatila však na dve chyby v záverečnej časti zjazdovky Gastrappet. Získala však niekoľko cenných skalpov špičkových pretekárok, za ňou skončili napríklad vicemajsterka sveta v obrovskom slalome z roku 2001 Talianka Karen Putzerová (6. v tejto disciplíne na MS 2003 a 2005) a aj víťazka piatich "obrákov" v seriáli Svetového pohára Tina Mazeová zo Slovinska. Po 1. kole bola Zuzulová 23. so stratou 1,83 sekundy na líderku Juliu Mancusovú z USA. "Urobila som na trati drobné chyby, ale v rámci obrovského slalomu to bolo v norme. Trať obráku síce bola náročná, ale ničím výnimočným ma neprekvapila. Najbližšie dva dni sa budem pripravovať na špeciálny slalom. Moje ambície? Nechcem nič prognózovať, nechám sa prekvapiť," uviedla pre agentúru SITA bezprostredne po dojazde do cieľa 2. kola Veronika Zuzulová.
Nicole Hospová sa k zlatu dopracovala po výbornom výkone v 2. kole, v ktorom dosiahla najrýchlejší čas. Po prvej časti súťaže strácala na štvrtej priečke na vedúcu Mancusovú 25 stotín. Američanke, olympijskej šampiónke v obrovskom slalome z Turína 2006 2. kolo vôbec nevyšlo. Už na medzičasoch výrazne strácala a z prvej pozície sa zosunula na piatu. V 2. kole zajazdila až osemnásty čas. "S prvou jazdou som nebola spokojná, lebo trať bola zľadovatelejšia, ako som čakala. Navyše, vzhľadom na to, že 1. kolo postavil Pärsonovej otec a tréner, predpokladala som menej točivú trať. Druhé kolo mi vyšlo skvele. Vôbec som na štarte nebola nervózna a to mi asi výrazne pomohlo k fantastickej jazde, najlepšej v kariére. Ani si ešte poriadne neuvedomujem, čo som dosiahla," vravela Nicole Hospová, ktorá sa po Dagmar Romovej (1950), Marianne Jahnovej (1962) a Alexandre Meissnitzerovej (1999) stala štvrtou rakúskou majsterkou sveta v obrovskom slalome.
Druhé kolo sa skončilo pohromou aj pre Kanaďanku Genevieve Simardovú a Češku Šárku Záhrobskú. Obom patrila spoločne druhá priečka za Mancusovou, avšak napokon skončili na 10., resp. 12. mieste.
Švédska hviezda Anja Pärsonová vysvetlila svoje vypadnutie nasledovne: "Musela som riskovať, ak som chcela zaútočiť na medailu. Urobila som iba bežnú technickú chybu, čo sa občas stáva. Na štart som nastúpila síce s úmyslom získať ďalšie zlato, ale nie som nespokojná."

Výsledky - obrovský slalom žien :

Konečné poradie: 1. Nicole Hospová (Rak.) 2:31,72 min, 2. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +0,85, 3. Denise Karbonová (Tal.) +0,97, 4. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,15, 5. Julia Mancusová (USA) +1,24, 6. Kathrin Hölzlová (Nem.) +1,30, 7. Anna Ottossonová (Švéd.) +1,33, 8. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +1,55, 9. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,58, 10. Genevieve Simardová (Kan.) +1,62,... 21. Veronika Zuzulová +2,94, 41. Soňa Maculová +8,94, Nina Penzešová a Eva Hučková (všetky SR) nedokončili 2. kolo.