Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

10. januára 2021

Zomrel známy český režisér František Filip, ktorý natočil aj seriál Ferda MravenecDospelých divákov si získal svojím prvým hraným seriálom Tři chlapi v chalupě z roku 1962.Zdieľať
Filip

Vo veku 90 rokov zomrel v nedeľu český filmový a televízny režisér František Filip. Natočil seriály ako seriály Tři chlapi v chalupě, F. L. Věk či Chalupáři alebo napríklad film Utrpení mladého Boháčka, pričom na konte má celkovo stovky televíznych relácií a filmov. O jeho úmrtí informovala Česká televízia a následne i ďalšie médiá vrátane portálu Novinky.cz.


Filip sa narodil 26. decembra 1930 v juhočeskom meste Písek. Svoje prvé dokumentárne filmy točil už počas štúdií na pražskej Filmovej a televíznej fakulte (FAMU) a už v tej dobe začal spolupracovať aj s Československou televíziou.

Filip je právom považovaný za legendu českej televíznej tvorby, píšu Novinky.cz. Celkovo natočil zhruba 600 filmov a relácií rôznych žánrov a pre divákov všetkých vekových kategórií.

Do povedomia detí a mládeže sa zapísal už v roku 1960, a to bábkovým televíznym seriálom Ferda Mravenec, natočeným podľa legendárnej postavy mravca Ferda, pripomína Česko-Slovenská filmová databáza (ČSFD). Dospelých divákov si následne získal svojím prvým hraným seriálom Tři chlapi v chalupě z roku 1962.

Na ten nadviazal nemenej úspešnými seriálmi Eliška a její rod (1966), Sňatky z rozumu (1968) - inšpirovaného románom Vladimíra Neffa, a seriálu F. L. Věk (1971) podľa románu Aloisa Jiráska.

Obrobvskú popularitu si získal najmä jeho seriál Chalupáři z roku 1975. V ďalších rokoch natočil Filip ďalšie úspešné seriály - Dobrá voda, Cirkus Humberto a neskôr Náhrdelník.

K najznámejším filmom Filipa zase patria Kočár nejsvětější svátosti (1962), Tažní ptáci (1983), Ikarův pád (1977), Utrpení mladého Boháčka (1969) či aj novší Nebát se a nekrást (1999), pripomínajú Novinky.cz.

Za svoje dielo získal Filip viacero cien. Medzi poslednými v roku 2017 Cenu Thálie, ktorú mu udelili za šírenie divadelného umenia v televízii.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tisíce ľudí v Prahe protestovali proti opatreniam, mnohí nemali rúška (foto)
<< predchádzajúci článok
Cibulková: Keby tuším, že sa dopúšťam pochybenia, nedám sa zaočkovať

Zomrel známy český režisér František Filip, ktorý natočil aj seriál Ferda Mravenec - diskusné fórum čitateľov