Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2007

ŽSR majú mať podľa Vážneho nižšie nároky na štátny rozpočetŽeleznice Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré spravujú železničnú dopravnú cestu, majú poskytovať svoje služby so stále nižšími nárokmi na štátny rozpočet. Ako v piatok ďalej uviedol minister ...Zdieľať
BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) - Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), ktoré spravujú železničnú dopravnú cestu, majú poskytovať svoje služby so stále nižšími nárokmi na štátny rozpočet. Ako v piatok ďalej uviedol minister dopravy Ľubomír Vážny v Banskej Bystrici, financie na základný rozvoj a modernizáciu železníc určite budú. "Mám pocit, že stále rastie potreba dopravných výkonov, čiže som pevne presvedčený, že nepríde k prepúšťaniu. Naopak, narastie zamestnanosť na železniciach, alebo sa prerozdelí do iných výkonnejších druhov dopravy," vyhlásil Vážny.

Generálny riaditeľ ŽSR Dalibor Zelený informoval, že po dokončení elektrifikácie železničnej trate Banská Bystrica - Zvolen pracujú na ďalších projektoch, ktoré sú v štádiu prípravy. "V budúcich rokoch, alebo ešte na prelome tohto a budúceho roku vypíšeme veľké výberové konania na modernizáciu koridorových tratí v úseku Žilina - Krásno nad Kysucou, Žilina - Teplička nad Váhom a Nové mesto nad Váhom - Púchov," upresnil šéf ŽSR. Podľa neho ale budú ďalej pokračovať aj v realizácii veľkých projektov na severnej vetve železničného koridoru. V rozpracovaní sú dva hlavné varianty spojenia Popradu s Košicami - prvý kopíruje súčasnú trať a druhý, ktorý má pomerne veľkú podporu, by mohol viesť z Krompách cez Prešov priamo do Košíc. "Po ich vyhodnotení sa rozhodneme, ktorou traťou pôjdeme," dodal Zelený.

Prostriedky na modernizáciu železničných tratí pochádzajú podľa Zeleného na 85 % z európskych fondov a zvyšných 15 % zo štátneho rozpočtu SR. ŽSR pritom investujú do rozvoja každoročne z vlastných zdrojov okolo 2,5 mld. Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prokuratúra venuje Mečiarovmu CD intenzívnu pozornosť
<< predchádzajúci článok
MDPT navrhlo zachovať ceny diaľničných známok aj budúci rok

ŽSR majú mať podľa Vážneho nižšie nároky na štátny rozpočet - diskusné fórum čitateľov