Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. novembra 2011

Ahtisaariho plán by znamenal koniec Srbov v KosoveSrbský prezident Boris Tadič odmietol možnosť zavedenia takzvaného Ahtisaariho plánu pre Kosovo. Vyjadril sa tak počas sobotňajšieho stretnutia so študentmi na juhu krajiny a jeho slová v ...Zdieľať
srbsko BELEHRAD 6. novembra (WEBNOVINY) - Srbský prezident Boris Tadič odmietol možnosť zavedenia takzvaného Ahtisaariho plánu pre Kosovo.


Vyjadril sa tak počas sobotňajšieho stretnutia so študentmi na juhu krajiny a jeho slová v nedeľu citujú srbské médiá. Ako Tadič povedal, návrhy na usporiadanie Kosova z dielne fínskeho diplomata sú nebezpečné pre srbskú menšinu. Podľa jeho slov by Ahtisaariho plán, ktorý predpokladal medzinárodný dohľad nad fungovaním Kosova a širokú autonómiu pre Srbov, znamenal "úplné vymiznutie srbského ľudu z Kosova" do 30 rokov.

Líder balkánskej krajiny v tejto súvislosti zároveň potvrdil, že Srbsko sa nevzdá svojich záujmov v Kosove. Tadič zároveň vyvrátil názory, že potenciálne srbské uznanie nezávislosti Kosova by výrazne urýchlilo proces vstupu jeho krajiny do Európskej únie. Označil to za "ilúziu" a preto by si Srbsko podľa neho malo zachovať svoju identitu a integritu, no zároveň ďalej hľadať riešenia situácie okolo svojej bývalej provincie. Tá vo februári 2008 jednostranne vyhlásila nezávislosť do srbskej vlády.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Merkelová a Medvedev otvoria nový plynovod Nord Stream
<< predchádzajúci článok
Banskobystrickí poslanci obmedzia nočné bary na sídliskách