Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. mája 2013

Akciové trhy v Európe, USA aj v Japonsku rástliEurópske akciové trhy v utorok stagnovali v blízkosti nedávnych maxím. K rastu prispela séria pozitívnych správ z podnikového sektora, dôveru však tlmili obavy z možného ukončenia stimulačného ...Zdieľať
burzatokyo BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) - Európske akciové trhy v utorok stagnovali v blízkosti nedávnych maxím. K rastu prispela séria pozitívnych správ z podnikového sektora, dôveru však tlmili obavy z možného ukončenia stimulačného programu americkej centrálnej banky.


Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,1 % na 1 253,22 bodu. Akcie britského maloobchodného predajcu Marks and Spencer poskočili o 6,2 % po tom, čo jeho zisk v uplynulom kvartáli klesol oveľa menej, než sa čakalo. Mimoriadne opatrenia svetových centrálnych bánk vrátane kupovania aktív a extrémne nízkych úrokových sadzieb boli v poslednom roku kľúčovým motorom rastu akciových trhov.

Časť predstaviteľov Federálneho rezervného systému (Fed) v USA v poslednom čase naznačuje, že vďaka zlepšeniu podmienok na trhu by centrálna banka mohla postupne ukončiť program, v rámci ktorého každý mesiac skupuje dlhopisy a hypotekárne cenné papiere v objeme 85 mld. USD. Šéf pobočky americkej centrálnej banky v Chicagu Charles Evans v pondelok uviedol, že Federálny rezervný systém by mohol zastaviť nákupy dlhopisov už v najbližších mesiacoch. Pozornosť trhov sa zameriava na šéfa Fed-u Bena Bernankeho, ktorý má v stredu vystúpiť v americkom Kongrese.

Akciové trhy v USA v utorok posilnili. Indexy Dow Jones a Standard & Poor’s 500 (S&P) uzatvorili na nových historických maximách, keď vyjadrenia predstaviteľov centrálnej banky zmiernili obavy z postupného obmedzovania stimulačných opatrení. Trh podporila napríklad spoločnosť Home Depot, keď najväčší predajca technického vybavenia domácností a materiálov na stavebné úpravy zlepšil svoj celoročný výhľad. Akcie spoločnosti posilnili o 2,5 %.

Akcie banky JPMorgan posilnili o 1,4 % po tom, čo akcionári potvrdili vo funkcii súčasného generálneho riaditeľa Jamie Dimona. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,34 % na rekordných 15 387,58 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,17 % na nový rekord 1 669,16 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,16 % a uzatvoril na úrovni 3 502,12 bodu, čo bolo najviac od októbra 2000.

Trh v neskoršom obchodovaní podporil prezident newyorskej pobočky Fed-u William Dudley, keď uviedol, že neistý výhľad ekonomiky môže viest k obmedzeniu, ale aj rozšírenou nákupov dlhopisov. Šéf pobočky Fed-u v St. Louis James Bullard predtým uviedol, že Európska centrálna banka (ECB) by mala v boji proti spomaľujúcej inflácii a hospodárskemu poklesu v eurozóne zvážiť uvoľnenie menovej politiky podľa vzoru centrálnej banky v USA.

Hlavný tokijský index Nikkei uzatvoril v stredu na novom päť a polročnom maxime. Burzu podporila centrálna banka krajiny, ktorá zlepšila výhľad ekonomiky. Akcie Sony Corp poskočili o 5,9 % pod vplyvom medializovaných informácií, že spoločnosť zvažuje oddelenie svojej divízie zábavného priemyslu. Japonská centrálna banka v stredu potvrdila menovú politiku a zlepšila hodnotenie ekonomiky, keď uviedla, že hospodárstvo sa "začalo zotavovať". Index Nikkei posilnil o 1,6 % na 15 627,26 bodu a uzatvoril najvyššie od decembra 2007. Širší Topix vzrástol o 0,4 % na 1 276,03 bodu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia obvinila troch chlapcov, hrozí im polovica trestu
<< predchádzajúci článok
Majetkové priznanie som podal, bráni sa exposlanec Rafaj

Akciové trhy v Európe, USA aj v Japonsku rástli - diskusné fórum čitateľov