Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. apríla 2013

Akciové trhy v Európe v stredu klesli, v USA a Japonsku rástEurópske akciové trhy v utorok klesli tretí deň v rade, keď ich stiahli nadol najmä údaje o výraznom poklese spotrebiteľskej dôvery v Nemecku. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 ...Zdieľať
burza BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Európske akciové trhy v utorok klesli tretí deň v rade, keď ich stiahli nadol najmä údaje o výraznom poklese spotrebiteľskej dôvery v Nemecku.


Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,7 % na 1 165,86 bodu po tom, čo za predchádzajúce dva dni stratil 1,5 %. Akcie spoločnosti LVMH sa prepadli o 3,8 % po tom, čo najväčší výrobca a predajca luxusných tovarov na svete informoval, že v prvom kvartáli evidoval najpomalší rast tržieb od roku 2009.

Akcie britského konkurenta Burbery stratili 1,4 % a švajčiarsky výrobca luxusných hodiniek Richemont si odpísal 0,3 %. Francúzska potravinárska skupina Danone, naopak, posilnila o 2,2 % po správe, že jej tržby v prvom kvartáli výrazne vzrástli, keď silný dopyt z Ázie kompenzoval oslabenie na európskych trhoch.

Akciové trhy v USA v utorok posilnili o vyše percento. Dôveru investorov deň po najhoršom prepade od novembra zlepšili najmä výsledky spoločností Coca-Cola a Johnson & Johnson. Dopyt po akciách podporila aj správa, že index spotrebiteľských cien v USA klesol v marci prvýkrát za štyri mesiace.

To posilnilo očakávania, že americká centrálna banka bude pokračovať v programe monetárnych stimulov. Index priemyselných blue chips posilnil o 1,08 % na 14 756,78 bodu, širší Standard & Poor's 500 o 1,43 % na 1 574,57 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 1,50 % a uzatvoril na úrovni 3 264,63 bodu.

Akcie Coca-Cola Co posilnili o 5,7 % po tom, čo zisk najväčšieho výrobcu nealkoholických nápojov na svete v prvom kvartáli prekonal očakávania. Silné výsledky v prvom štvrťroku podporili aj farmaceutickú spoločnosť Johnson & Johnson, ktorá posilnila o 2,1 %.

Japonský akciový trh v stredu vymazal časť nedávnych strát a stredajšie obchodovanie ukončil so ziskom. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,2 % na 13 382,89 bodu. Širší Topix si pripísal 1,5 % a uzatvoril na úrovni 1 136,01 bodu. Exportérov podporil kurz japonského jenu, ktorý začal na devízových trhoch opäť oslabovať. Medzi poprednými exportérmi posilnili akcie spoločností Komatsu, Sony a Mazda o 1,7 % až 5,9 %.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia žiada o pomoc pri hľadaní nezvestného muža
<< predchádzajúci článok
V Bostone zahynuli Číňanka, malý chlapček a zamilovaná žena

Akciové trhy v Európe v stredu klesli, v USA a Japonsku rást - diskusné fórum čitateľov