Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. apríla 2024

Američania mali možnosť pozorovať vesmírne divadlo, milióny videli úplné zatmenie slnka (video+foto)Obyvateľov a návštevníkov Severnej Ameriky v pondelok uchvátilo úplné zatmenie Slnka. Dychberúcemu javu sa prizerali milióny ľudí, pričom len v Spojených štátoch v takzvanom páse totality, kde je zatmenie ...Zdieľať
total_solar_eclipse_new_york_68281 676x451 9.4.2024  - Obyvateľov a návštevníkov Severnej Ameriky v pondelok uchvátilo úplné zatmenie Slnka. Dychberúcemu javu sa prizerali milióny ľudí, pričom len v Spojených štátoch v takzvanom páse totality, kde je zatmenie pozorovateľné celé, ho mohlo vidieť 32 miliónov osôb.

Videli aj slnečné protuberancieInformuje o tom spravodajský portál CNN. Pozorovatelia v stredovej línii pásu mohli zatmenie Slnka vidieť tri a pol až štyri minúty, uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Ako informuje spravodajský portál BBC, niektorí šťastlivci mohli spoza Mesiaca vidieť aj slnečné protuberancie, a teda výrony plazmy z povrchu našej hviezdy. Zatmenie sa objavilo najprv nad Tichým oceánom a odtiaľ smerovalo cez Mexiko do Spojených štátov, kde ho v úplnosti mohli pozorovať napríklad v rozsiahlych oblastiach Texasu vrátane miest Dallas a Austin.

Posledná šanca na 20 rokov


Následne prešlo do Kanady a z hľadáčika sa stratilo nad Atlantickým oceánom. CNN podotýka, že mnohí Američania mali poslednú šancu vidieť zatmenie Slnka na najbližších 20 rokov. Ďalšie nebude viditeľné naprieč Spojenými štátmi do augusta 2044.


 Úplne zatmenie Slnka vzniká, keď Mesiac vstúpi medzi Zem a Slnko, a celkom ho zakryje. Pozorovatelia mimo spomenutého pásu totality majú vtedy možnosť vidieť čiastočné zatmenie Slnka, keď Mesiac prekrýva len jeho časť.


Zdroj: SITA.sk - Američania mali možnosť pozorovať vesmírne divadlo, milióny videli úplné zatmenie slnka (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
E-shopy na Slovensku opäť rastú, analýza ukázala najpredávanejšie produkty
<< predchádzajúci článok
Agatha Christie a zločin pred 4000 rokmi v starom Egypte