Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

11. apríla 2024

Rusko na tretí pokus otestovalo novú raketu Angara-A5, prvý štart zrušili dve minúty pred odletom (foto)Rusko na tretíkrát úspešne otestovalo novú ťažkú nosnú vesmírnu raketu Angara-A5. Raketa vzlietla z kozmodrómu Vostočnyj na Ďalekom východe. Chyba v tlakovom systéme Prvý pokus o štart v ...Zdieľať
russia_space_74777 676x451 11.4.2024 (SITA.sk) - Rusko na tretíkrát úspešne otestovalo novú ťažkú nosnú vesmírnu raketu Angara-A5. Raketa vzlietla z kozmodrómu Vostočnyj na Ďalekom východe.

Chyba v tlakovom systémePrvý pokus o štart v utorok zrušili dve minúty pred odletom po zaregistrovaní chyby v tlakovom systéme nádrže s oxidovadlom.

Druhý pokus o deň neskôr tiež zastavil automatický bezpečnostný systém, keď zistil chybu v kontrolnom mechanizme štartovania motora.

Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov uviedol, že tento problém bol pravdepodobne dôsledkom chybného programovania.

Majú nahradiť staršie rakety


Test je pre nosnú raketu Angara-A5 už štvrtý. Predošlé tri testy sa uskutočnili na kozmodróme Pleseck v severozápadnom Rusku.

Rakety Angara navrhli, aby nahradili staršie rakety Proton. Rovnako ako tie aj nová raketa je určená na vypustenie spravodajských a komunikačných satelitov na orbitu.


Zdroj: SITA.sk - Rusko na tretí pokus otestovalo novú raketu Angara-A5, prvý štart zrušili dve minúty pred odletom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
LOVESTREAM FESTIVAL 2024 oznamuje prvých interpretov
<< predchádzajúci článok
Festival Starmus odštartuje veľkolepý koncert hudobníka Jeana-Michela Jarreho, pripojí sa k nemu aj gitarista Queenu (video+foto)