Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. augusta 2007

Americkí experti prišli preskúmať protiraketovú základňuPribližne tridsať amerických expertov v pondelok pricestovalo na českú vojenskú základňu Brdy, kde vykonajú podrobnejšie merania a prieskumy v lokalite navrhovanej pre prípadné vybudovanie radarovej ...Zdieľať

PRAHA 13. augusta (WEBNOVINY) - Približne tridsať amerických expertov v pondelok pricestovalo na českú vojenskú základňu Brdy, kde vykonajú podrobnejšie merania a prieskumy v lokalite navrhovanej pre prípadné vybudovanie radarovej základne protiraketovej obrany Spojených štátov amerických v strednej Európe, informovali úrady. "Hlavným cieľom štvordňovej misie je preskúmať geologické podmienky, infraštruktúru a dopravnú dostupnosť v lokalite," povedal hovorca ministra obrany Jan Pejsek v Brdoch, ktoré ležia 65 kilometrov juhozápadne od Prahy. Tím expertov vedie Julian Savage z americkej Agentúry protiraketovej obrany (MDA).

Lesnatý kopec, ktorý je od najbližšej dediny vzdialený dva kilometre a je súčasťou českej vojenskej základne, vybrali na základe technických, bezpečnostných a ekonomických kritérií. Radarová základňa by spolu s poľskou mala byť súčasťou spoločného vysunutého protiraketového obranného štítu proti vzdušným náletom. Washington tvrdí, že program posilní ochranu pred takzvanými darebáckymi štátmi ako napríklad Irán. Rusko však namieta, že plán ohrozuje jeho bezpečnosť a navrhlo, aby USA a NATO namiesto budovania základne v strednej Európe využili sovietsku radarovú základňu v Azerbajdžane, súčasti bývalého sovietskeho bloku.

Na základe prieskumu, ktorý uskutočnila vládna organizácia Centrum pre výskum verejnej mienky (CVVM) je približne 65 percent Čechov proti umiestneniu radaru v krajine.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prepustili politického väzňa, za ktorého bojovali aj Slováci
<< predchádzajúci článok
BRA-VUR zahájil skúšobnú prevádzku

Americkí experti prišli preskúmať protiraketovú základňu - diskusné fórum čitateľov