30. júla 2008

Artmedia zdolala Tampere 3:1

od vyslaného redaktora Miroslava Antola) - Futbalisti Artmedie Petržalka zvíťazili v stredajšom prvom stretnutí 2. predkola Ligy majstrov 2008/09 na pôde fínskeho majstra Tampere United 3:1 (2:1) a vytvorili ...

TAMPERE 30. júla (WEBNOVINY) - od vyslaného redaktora Miroslava Antola) - Futbalisti Artmedie Petržalka zvíťazili v stredajšom prvom stretnutí 2. predkola Ligy majstrov 2008/09 na pôde fínskeho majstra Tampere United 3:1 (2:1) a vytvorili si vynikajúcu východiskovú pozíciu pred budúcotýždňovou odvetou (hrá sa v stredu 6. augusta o 20.15 h v NTC SFZ v Senci). Úradujúci slovenský ligový šampión začal duel na štadióne Ratina výborne, keďže od 10. min vyhrával po presnom zásahu Zbyňka Pospěcha. V 18. min síce dokázal vyrovnať domáci Jari Niemi, z následného protiútoku sa však o okamžitú odpoveď postaral Branislav Obžera. Po zmene strán sa zverenci trénerského dua Vladimír Weiss - Michal Hipp stiahli do defenzívy a odolávali tlaku fínskeho majstra. To sa Bratislavčanom napokon aj zásluhou dobrého výkonu Kamenára podarilo a v 86. min po nádhernej individuálnej akcii zavŕšil ich triumf striedajúci Juraj Piroska. Meno svojho potenciálneho súpera sa hráči Artmedie dozvedia už v piatok 1. augusta, keď je v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone na programe žreb 3. predkola tohtosezónnej edície európskeho pohára č. 1. Výsledok: Tampere United (Fín.) - FC Artmedia Petržalka (SR) 1:3 (1:2) Góly: 18. Niemi - 10. Zb. Pospěch, 19. Obžera, 86. Piroska, ŽK: 78. Ojanperä - 69. Velický, rozhodovali: Peter Sippel - Thorsten Schiffner, Tobias Stieler (všetci Nem.), 9228 divákov Zostavy: Tampere: Kavén - Järvinen, Kujala, Kuoppala, Ojanperä - Ch. James (82. Savolainen), Pohja, Saarinen - Niemi, Rafinha (71. J. Hjelm) - Myntti Artmedia: Kamenár - Čišovský, Saláta, Pavol Farkaš, Urbánek - Velický - Obžera (61. Pedro Anderson), J. Kozák ml., Fodrek, Halenár (75. Piroska) - Zb. Pospěch (85. T. Oravec) Artmedia mala výborný vstup do zápasu. Už po 14 sekundách hry vystihol Pospěch zlú "malú domov" Järvinena, obišiel aj domáceho gólmana Kavéna, loptu však poslal len pozdĺž bránkovej čiary. V 4. min sa dostal za obranu Tampere aj Obžera, ale situáciu vyriešil zbrklou strelou mimo. O tri minúty nato najskôr po narážačke Obžeru s Pospěchom nedokázal dostať loptu do prázdnej bránky tiesnený Fodrek a o niekoľko sekúnd strieľal Halenár spoza pokutového územia ľavačkou tesne nad. Silná desaťminútovka Petržalčanov napokon predsa len priniesla svoje ovocie. Po Kozákovom vysunutí Halenár priťukol vynikajúco hrajúcemu Pospěchovi, a ten krásnym oblúčikom ľavačkou preloboval Kavéna - 1:0. V 16. min vyslal varovný signál z domáceho tábora Rafinha, no jeho pokus z niekoľkých metrov Kamenár vyrazil a Urbánek "upratal" do bezpečia. O ďalšie dve minúty už United vyšla akcia oveľa lepšie, Myntti pristavil hlavou loptu Niemimu, ktorého volej "zapadol" do ľavého dolného rohu Kamenárovej svätyne - 1:1. Artmedia na inkasovaný gól zareagovala tým najlepším možným spôsobom. Urbánkov center z ľavej strany sa dostal až k Obžerovi, ktorý tentoraz nespanikáril a trafil presne k ľavej žrdi - 2:1. Prvá dvadsaťminútovka priniesla výborný, rýchly a kombinačný futbal okorenený troma presnými zásahmi, v ďalších minútach tempo mierne upadlo. V 27. min prenikol do šestnástky Kozák, strieľal však len slabo do dobre postaveného Kavéna. Na druhej strane boli zverenci trénera Ariho Hjelma nebezpeční najmä po rohových kopoch a štandardných situáciách, postupne však preberali iniciatívu aj v strede poľa. V 37. min zachránila Petržalčanov po Pohjovom prieniku cez Čišovského pravá žrď, o minútu neskôr Niemiho strelu zblízka Kamenár len reflexívne zneškodnil nohami. Hosťujúci gólman sa vyznamenal aj dve minúty pred odchodom do kabín, keď boxoval nebezpečnú strelu aktívneho Pohju. Po obrátke pokračovali domáci v nastúpenom útočnom trende a predovšetkým po ľavej strane boli naďalej nebezpeční. V 52. min dvakrát preukázal svoje schopnosti Rafinha, hostia aj so šťastím tentoraz neinkasovali. O štyri minúty neskôr sa do dobrej príležitosti dostal po spätnom priťuknutí Halenár, preváhal však možnosť na zakončenie. Hráči Tampere pokračovali v tlaku, ale vyloženú šancu si nedokázali vypracovať. V 66. min mohol Fínov knokautovať Saláta, po Kozákovom priamom kope však poslal svoju hlavičku tesne vedľa pravej žrde. Artmedia sa počas celého druhého polčasu zameriavala na pozornú defenzívu a odolávala náporu domácich. V 86. min predviedol svoje majstrovstvo striedajúci Piroska, ktorý na ľavej strane nasadil "jasličky" Ojanperämu a ľavačkou vymietol pavučinku v pravom hornom rohu Kavénovej bránky - 3:1. V záverečných minútach sa už na trávniku nič dramatické neudialo, Artmedia je po víťazstve 3:1 na pôde súpera blízko k postupu do 3. predkola Ligy majstrov 2008/09. SITA