17. novembra 2009

Atlanta na začiatku aj konci víťaznej série Portlandu

V šlágri trojzápasového pondelkového programu NBA na seba narazili dva rozbehnuté basketbalové rušne Atlanta a Portland a konfrontáciu lídra Východnej konferencie s druhým tímom Západu muselo ...

NEW YORK 17. novembra (WEBNOVINY) - V šlágri trojzápasového pondelkového programu NBA na seba narazili dva rozbehnuté basketbalové rušne Atlanta a Portland a konfrontáciu lídra Východnej konferencie s druhým tímom Západu muselo rozhodnúť až predĺženie. Zápas poslal do predĺženia trojkou zároveň s klaksónom najlepší hráč hostí Rudy Fernández. Španielsky rozohrávač pridal ďalšie tri trojbodové zásahy v predĺžení, z nich dva v záverečných 12 sekundách, ale na víťazstvo hostí to nestačilo. Domáci sa totiž opäť mohli spoľahnúť na v skvelej forme hrajúceho Joa Johnsona, ktorý si osem zo svojich 35 bodov odložil práve na rozhodujúcu päťminútovku a potiahol Hawks k triumfu 99:95. "Posledné dva roky v play-off dostali tento tím na úplne inú úroveň. Keď teraz vybehnú hráči na ihrisko, je to vždy s vedomím, že môžu vyhrať. Je pekné tróniť na vrchole divízie,“ odhalil pozadie úspechov zbytočne skromný tréner Atlanty Mike Woodson. Jeho zverenci sa totiž bilanciou 9 víťazstiev, 2 prehry dotiahli na lídra celej NBA Phoenix a suverénne vedú Východnú konferenciu. Atlanta zároveň zastavila najdlhšiu šnúru víťazstiev v NBA a vlastnú predĺžila na 5 duelov. Trail Blazers naposledy prehrali 3. novembra v domácom prostredí práve s Hawks a v Atlante mohli dokončiť bezchybnú sériu piatich stretnutí na pôde súperov.

Predlžovalo sa aj v Milwaukee, kde sa v zápase s Dallasom očakávali ďalšie zázraky z ruky nováčika Brandona Jenningsa. Jeho sobotňajších 55 bodov do koša Golden State sa však nezopakovalo. Mladý rozohrávač išiel strelecky iba „na pol plynu“, pripísal si 25 bodov a hoci pridal na doskokoch (7) a asistenciách (8), na Mavericks to nestačilo. Rozhodujúcim elementom na ihrisku bol Dirk Nowitzki a jeho spolupráca s Jasonom Kiddom. Práve po ich akcii sa zrodil víťazný kôš v predĺžení, na ktorý už vo zvyšných 3 sekundách Bucks nedokázali nájsť odpoveď. Lopta z rúk nemeckého krídelníka poskakovala po obruči, ale napokon od dosky prepadla do deravej siete. "Myslel som si, že strela ide priamo, šťastie stálo pri nás,“ vrátil sa k situácii Nowitzki, ktorý 7 z 32 bodov dosiahol práve v nadstavanej päťminútovke.

Do zostavy finalistu play-off 2009 Orlanda sa vrátil po 10-zápasovom dištanci krídelník Rashard Lewis a akoby symbolicky presne 10 bodmi prispel k povinnému domácemu víťazstvu nad Charlotte 97:91. "V tomto dueli išlo najmä o to, aby som sa dostal do zápasového tempa. Odohrať svoje minúty a nestrieľať za každú cenu. Hneď na začiatku som cítil, že sa s trojkami príliš ponáhľam, strieľal som príliš plocho,“ komentoval svojich 6 neúspešných trojkových pokusov testosterónový previnilec Lewis. Bobcats v Orlande vyrukovali so svojou najnovšou akvizíciou. Iba pár hodín pred začiatkom duelu sa dohodli s Golden State na výmene, z ktorej za dvojicu Raja Bell, Vladimir Radmanovič získali krídelníka Stephena Jacksona a rozohrávača Acia Lawa. Jackson nastúpil v základnej zostave a prezentoval sa 13 bodmi a 9 doskokmi. "Páči sa mi jeho štýl, poskytne nám veľa herných variantov,“ konštatoval skúsený tréner Charlotte Larry Brown.

Výsledkový sumár - pondelok:

Atlanta - Portland 99:95 po predĺžení
Najviac bodov: Joe Johnson 35, Josh Smith 20 (16 doskokov), Horford 15 (10 doskokov) - R. Fernández 19, Aldridge 18, B. Roy 17, štvrtiny: 20:28, 23:20, 15:19, 27:18 - 14:10, 12 977 divákov.

Milwaukee - Dallas 113:115 po predĺžení
Najviac bodov: Jennings 25, Ilyasova 19 (12 doskokov), Ridnour 17 - Nowitzki 32 (11 doskokov), Gooden 22 (14 doskokov), Terry 19, štvrtiny: 28:33, 26:33, 28:19, 22:19 - 9:11, 13 683 divákov.

Orlando - Charlotte 97:91
Najviac bodov: J. Nelson 16, V. Carter 15, D. Howard 14 (11 doskokov) - F. Murray 31, Diaw 21, S. Jackson 13, štvrtiny: 25:21, 25:31, 26:16, 21:23, 17 461 divákov.