Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. novembra 2019

Bank of England kľúčový úrok nezmenila, ale revidovala rast HDPBank of England, ilustračná snímka.Zdieľať
Bank of England, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 7. novembra (TASR) - Britská centrálna banka, Bank of England (BoE), vo štvrtok ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu nezmenenú a zvýšila odhad rastu ekonomiky v tomto roku. Ale v budúcom roku ho, naopak, znížila.


Menový výbor BoE vo štvrtok na poslednom zasadaní pred predčasnými parlamentnými voľbami v decembri ponechal kľúčový úrok na úrovni 0,75 %. Analytici takýto krok očakávali. Banka zvýšila prognózu rastu Spojeného kráľovstva v tomto roku na 1,4 %, ale na rok 2020 ju znížila na 1,2 %. To kontrastuje s predchádzajúcimi predpoveďami, v ktorých očakávala expanziu ekonomiky o 1,3 % v oboch rokoch.

Podľa BoE hospodársky rast bude v roku 2020 limitovaný slabším globálnym prostredím a novými obchodnými prekážkami, ktoré sa prejavia okamžite po realizácii dohody o brexite premiéra Borisa Johnsona.

Nová prognóza tak odráža podmienky dohody o brexite, ktorá v zásade získala súhlas poslancov. Banka predpokladá, že veľká časť nových obchodných prekážok sa prejaví do troch rokov vrátane vplyvu colných kontrol, určitej straty prístupu na európsky trh pre finančné a právne služby a postupnej odchýlky od regulačných pravidiel Európskej únie.

Banka tiež počíta s rastom inflačných tlakov v neskoršom období, ale v blízkej budúcnosti, presnejšie na jar budúceho roka, miera inflácie prudko klesne približne na 1,25 % v dôsledku plánovaného zníženia regulovaných účtov za energiu a vodu.

Potom však začne inflácia opäť stúpať a na konci roku 2022 bude nad cieľovou 2 % hranicou banky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Eset sa stal zakladajúcim členom App Defense aliancie
<< predchádzajúci článok
Nezamestnanosť v Grécku klesla v auguste hlbšie pod 17 %

Bank of England kľúčový úrok nezmenila, ale revidovala rast HDP - diskusné fórum čitateľov