26. mája 2024

Bayer Leverkusen oslavuje double, v pohári triumfoval po 31 rokoch

Leverkusen triumfoval v pohári druhýkrát v histórii, naposledy sa radoval z trofeje v roku 1993.

Futbalisti Bayeru Leverkusen získali po titule v Bundeslige aj trofej za víťazstvo v Nemeckom pohári. "Farmaceuti" zvíťazili v sobotňajšom finálovom zápase v Berlíne nad druholigovým 1. FC Kaiserslautern 1:0 aj napriek tomu, že od záveru prvého polčasu dohrávali bez vylúčeného Odilona Kossounoua. Leverkusen triumfoval v pohári druhýkrát v histórii, naposledy sa radoval z trofeje v roku 1993.

Favorit stretnutia mal v priebehu prvého polčasu výraznú prevahu v držaní lopty. Využil to aj na otvárací presný zásah, keď sa v 16. minúte presadil peknou strelou spoza šestnástky švajčiarsky stredopoliar Granit Xhaka. Šampión najvyššej nemeckej súťaže si skomplikoval cestu za druhou trofejou v 44. minúte. Obranca Kossounou nepríjemne prišliapol nohu súpera a po druhej žltej karte v zápase skončil. Vyrovnanie mal na kopačke v závere prvého dejstva Tobias Raschl, ale jeho strela z vnútra pokutového územia mierila tesne vedľa žrde. Šancu pridať poistku mal v 75. minúte Jeremie Frimpong, ktorý obišiel brankára, ale jeho spätná prihrávka bola nepresná.

Prekvapivý finalista tak nevyužil možnosť zabezpečiť si senzačný postup do Európskej ligy. Leverkusen je šiesty nemecký tím v histórii, ktorý v jednej sezóne získal ligový titul a triumfoval aj v pohári.

Nemecký pohár - finále (Berlín):

1. FC Kaiserslautern - Bayer Leverkusen 0:1 (0:1)

Góly: 16. Xhaka. ČK: 44. Kossounou (Bayer) po 2. ŽK.

Česi si o zlato zahrajú po štrnástich rokoch, majú šancu na siedmy titul majstrov sveta
NOVÝ SVETOVÝ REKORD: Keňanka Chebetová vylepšila čas v behu na 10000 m