Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

14. júla 2013

Bažant Pohoda 2013 je minulosťou, posledným vrcholom bol Nick CaveSedemnásty ročník festivalu Pohoda, ktorý sa konal od štvrtka popoludnia do nedeľňajšieho rána na trenčianskom letisku, je minulosťou. Po deviatej hodine ráno ho tak ako v uplynulých ...Zdieľať
cave TRENČÍN 14. júla  - Sedemnásty ročník festivalu Pohoda, ktorý sa konal od štvrtka popoludnia do nedeľňajšieho rána na trenčianskom letisku, je minulosťou.


Po deviatej hodine ráno ho tak ako v uplynulých rokoch ukončila ekumenická bohoslužba. „Mám pocit zvláštneho pokoja, letargie, je to možno tým, že som prišiel z bohoslužieb, ale aj tým, že sa nám podarilo veľa dobrých vecí. Z koncertov som mal niekoľko zimomriavkových pocitov. Bol to silný, silný ročník,“ povedal o podujatí jeho riaditeľ Michal Kaščák. Na nedeľňajšej tlačovej konferencii zdôraznil, že festival pre neho ešte stále trvá, aj keď oficiálny program je už ukončený.

Kaščáka potešilo aj počasie, ktoré na trenčianskom letisku počas troch dní panovalo. Festival mal tento rok chladnejšie počasie ako v uplynulých rokoch. Tropickú klímu vystriedali maximálne teploty okolo 25 stupňov Celzia, počas troch dní v areáli niekoľkokrát krátko pršalo. Hasičské autá teda nemuseli obchádzať areál a polievať ľudí a menej práce mali aj zdravotníci, keďže ubudlo zdravotných problémov súvisiacich s teplom.

Video: Bažant Pohoda 2013 - štvrtok 

Video: Bažant Pohoda 2013 - Piatok 

Video: Bažant Pohoda 2013 - sobota 

Obrazom: Tretí deň festivalu PohodaZáverečná tlačová konferencia
Prišiel rekordný počet karavanov

Pohoda, ktorá má kapacitu 30-tisíc ľudí, tento rok nebola vypredaná. V pokladniach však zostalo len zopár vstupeniek, presné čísla budú mať organizátori neskôr. Už vo štvrtok bolo na festivale viac ako 20-tisíc ľudí. Na parkovisku pre osobné automobily bolo počas podujatia približne päťtisíc áut, na letisko dorazil aj rekordný počet karavanov. Podľa PR manažéra festivalu Mária Gešvantnera ich bolo presne 79.

Na trenčianskom letisku sa už predávali aj lístky na budúcoročný festival. Tieto vstupenky mizli z Pohoda shopu rekordnou rýchlosťou. Prvých 999 kusov za uvádzaciu cenu 49 eur sa predalo už vo štvrtok popoludní za 70 minút a predávala sa aj ďalšia séria za 59 eur. Ak sa festival predčasne nevypredá, na mieste bude permanentka stáť 119 eur, čo je suverénne najvyššia cena v jej histórii. Pohoda sa bude v roku 2014 konať od 3. do 5. júla.


Nick Cave prekonal veľké očakávania

Tohtoročný festival ponúkol 130 koncertov. Väčšina návštevníkov sa zhodla na dvoch vrcholoch - v piatok to bola superskupina Atoms for Peace a v sobotu formácia Nick Cave and the Bad Seeds. Jej 100 minút trvajúci koncert na hlavnom Bažant stagei svojou špecifickou, temnou atmosférou a osobitým prejavom Nicka Cavea prekonal už aj tak veľké očakávania.

Okrem spomenutých interpretov svoje umenie na tohtoročnej Pohode predviedli napríklad aj Kaiser Chiefs, The Smashing Pumpkins, Major Lazer, O.Children, Kate Nash, Django Django, Tony Allen, Bloc Party, Orquesta Buena Vista Social Club, Bonobo, Diplo, Peaches, SBTRKT (DJ set), Justice (DJ set) alebo Amon Tobin - 2 Fingers.

Pohoda, to bola aj Československá filharmónia, projekt Slovenské tance Petra Breinera s györským filharmonickým orchestrom, tradičné vítanie slnka a tiež improvizované klavírne koncerty v areáli. Z pôvodne avizovaných interpretov sa na podujatí nepredstavili dvaja - dídžeji Benji B a Erol Alkan.

Z londýnskeho letiska Heathrow uzavretého pre požiar nemohli odletieť a ich vystúpenia teda organizátori zrušili. Prvého menovaného v programe nahradil DJ Junior.

Festival opäť nebol len o hudbe

Návštevníci sa mohli zúčastniť na rekordnom počte diskusií, na ktoré došlo široké spektrum osobností, od Michala Handzuša a Dominika Graňáka, cez Karla Schwarzenberga, Toma Nicholsona až po Róberta Bezáka, ktorý bol prekvapením sobotňajšieho EUrópa stanu.

V literárnom stane Martinus.sk sa prezentovalo množstvo spisovateľov vrátane Američana C.D. Paynea, v Bažant kinematografe premietli krátke filmy, dokumenty, celovečerné hrané filmy, zahraničnú i slovenskú tvorbu a pestrý program pripravili organizátori aj v Daylong Kids Parku.

Na Pohode bola aj roller disco s požičovňou kolieskových korčúľ, lezecká stena, Speakers corner, Lišiacke iHrysko plné hier, kolotoče, balón a mnoho iných atrakcií od partnerov festivalu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Bažant Pohoda 2013 - sobota (14. 7. 2013)
 Video: Bažant Pohoda 2013 - štvrtok (14. 7. 2013)
 Video: Bažant Pohoda 2013 - Piatok (14. 7. 2013)
 Thom Yorke z Atoms for Peace to na Pohode rozbalil (13. 7. 2013)
 Najväčšou hviezdou sobotňajšej Pohody bude Nick Cave (13. 7. 2013)
 Róbert Bezák sa na Pohode rozlúčil so Slovenskom (13. 7. 2013)
 Prvý deň Pohody: Kocáb z Pražského výbeřu vstal z rakvy (12. 7. 2013)
 Festival Pohoda odštartoval, Bažant stage sklamal zvukom (12. 7. 2013)nasledujúci článok >>
Tragédia vo filmovom svete, herca z Glee našli mŕtveho
<< predchádzajúci článok
Martin Freeman sa rozlúčil s postavou Bilba