Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

13. júla 2013

Róbert Bezák sa na Pohode rozlúčil so SlovenskomKauza Róbert Bezák V utorok 2. júla uplynul rok odvtedy, čo Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol ...Zdieľať
bezak TRENČÍN 13. júla  – Kauza Róbert Bezák


V utorok 2. júla uplynul rok odvtedy, čo Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy.

Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. Bezáka vysvätili za biskupa 6. júna 2009. Od augusta minulého roka má Bezák pôsobiť ako výpomocný duchovný v banskobystrickej Radvani, kde je jeho rehoľa redemptoristov. V Radvani sa však nezdržiava.

O miesto výpomocného duchovného v Radvani príde k 1. augustu. O jeho umiestnení by mala rozhodnúť rehoľa redemptoristov, ktorej je členom, a po odvolaní z postu trnavského arcibiskupa patrí opäť pod jurisdikciu predstavených v tejto reholi. Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák sa stal prekvapením druhého dňa multimediálneho festivalu Pohoda.

Organizátori jeho účasť až do dnešného dňa tajili. Bezák vo svojej takmer hodinovej diskusii predstúpil pred zaplnený stan Europa, kde rozprával o tom, čo prežil za posledné dva roky.

Hoci moderátor diskusie Štefan Hríb hovoril o „pekle, ktorým si prešiel“, z Bezáka nebolo na pódiu cítiť sklamanie či pesimizmus, ale skôr pokoru, lásku k Bohu a miestami dojatie. Svoju budúcnosť však Bezák so Slovenskom nespája. Na pódiu priznal, že uvažuje o odchode do zahraničia.

Kam presne, nekonkretizoval, najradšej by ostal niekde v Európe. „Aj keď ma ľudia majú radi, Slovensko sa pre mňa na tejto úrovni zatvára. Nechcel som, ale dá sa žiť aj inde. Je trošku smutné byť disidentom, ale ak to bude treba... Nemôžem žiť z toho, že mi ľudia zatlieskajú, poznajú ma, na ulici ma zastavia, to nie je môj život. Môj život je mandát, ktorý chcem mať a keď ho inde budem mať, tak za ním pôjdem,“ povedal.

„Slovensko bude bez teba chudobné,“ reagoval Hríb. Na záver diskusie prišiel na pódium aj katolícky kňaz Anton Srholec, ktorý Bezákovi dal požehnanie a v modlitbe spoločne so všetkými ľuďmi mu zaželali šťastný koniec jeho kauzy.

Bezák hovoril aj o novom trnavskom arcibiskupovo Jánovi Oroschovi, ktorý na jeho miesto prišiel po roku od jeho odvolania. Jeho vymenovanie vníma Bezák ako uzatvorenie kruhu s tým, že nevie, či sa všetky akcie na jeho podporu dostali na najvyššie miesta. „Na nič neprišla odpoveď, na nič,“ povedal.

„Ostaňte mladými aj o 30 rokov. To je dôležité. Nenechajte si to nikdy zobrať,“ odkázal Bezák návštevníkom Pohody. Tlieskal mu celý stan.
Odporúčame aj: 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bažant Pohoda 2013 je minulosťou, posledným vrcholom bol Nick Cave (14. 7. 2013)
 Video: Bažant Pohoda 2013 - sobota (14. 7. 2013)
 Video: Bažant Pohoda 2013 - štvrtok (14. 7. 2013)
 Video: Bažant Pohoda 2013 - Piatok (14. 7. 2013)
 Thom Yorke z Atoms for Peace to na Pohode rozbalil (13. 7. 2013)
 Najväčšou hviezdou sobotňajšej Pohody bude Nick Cave (13. 7. 2013)
 Prvý deň Pohody: Kocáb z Pražského výbeřu vstal z rakvy (12. 7. 2013)
 Festival Pohoda odštartoval, Bažant stage sklamal zvukom (12. 7. 2013)nasledujúci článok >>
Marc Márquez zvíťazil v kvalifikácii na Veľkú cenu Nemecka
<< predchádzajúci článok
Najväčšou hviezdou sobotňajšej Pohody bude Nick Cave

Róbert Bezák sa na Pohode rozlúčil so Slovenskom - diskusné fórum čitateľov

Bezák sa rozlúčil...14.7. 8:58:54
zlo keď zničí dobro nezvíťazí, ale samo sa zničí15.7. 20:42:11