Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

14. júla 2019

Belmondo, Cardinale i Jarre boli vyznamenaní Radom Čestnej légieJean-Paul Belmondo, archívna snímka.Zdieľať
Jean-Paul Belmondo, archívna snímka. Foto: TASR/AP
 
Paríž 14. júla (TASR) - K nositeľom najvyššieho francúzskeho štátneho vyznamenania - Radu Čestnej légie - sa v nedeľu zaradilo alebo bolo hodnostne povýšených 423 osobností, informoval spravodajský portál RTL.


Medzi vyznamenanými sú herci Jean-Paul Belmondo a Claudia Cardinale, hudobník Jean-Michel Jarre, baletka a choreografka Marie-Claude Pietragalla či astronaut Thomas Pesquet.

Ocenení boli aj bývalí členovia hnutia odporu a ľudia, ktorí prejavili odvahu pri atentátoch alebo sa angažujú v boji proti rasizmu.

V sektore inovácií a ekonomického rozvoja boli vyznamenaním ocenení napríklad aj Francis Holder, zakladateľ siete pekární Paul, či Guillaume de Seynes, generálny riaditeľ módneho domu Hermes.

Vysoké štátne vyznamenanie získala napríklad aj Corinne Le Quéré, ktorá pôsobí ako prezidentka francúzskej Najvyššej rady pre zmenu klímy.

Francúzske vyznamenanie Rad Čestnej légie bolo zriadené v roku 1802 Napoleonom Bonapartem ako ocenenie za vojenskú a civilnú službu, od 1804 je štátnym vyznamenaním. V súčasnosti je udeľované nielen za vojenský, ale aj kultúrny, vedecký a spoločenský prínos pre Francúzsko.

Tradične sa udeľuje dvakrát do roka: v štátny sviatok 14. júla, keď sa vo Francúzsku slávi Deň dobytia Bastily, a 1. januára. Toto vyznamenanie sa však odovzdáva aj pri mimoriadnych príležitostiach počas roka.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri príležitosti Gottových osemdesiatín vyšla pamätná eurobankovka
<< predchádzajúci článok
Aké sú pokuty za dopravné priestupky v Chorvátsku a čo vám hrozí, ak nezaplatíte?

Belmondo, Cardinale i Jarre boli vyznamenaní Radom Čestnej légie - diskusné fórum čitateľov