Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. júna 2007

Bratislava si pripomína 1100. výročie od 1. písomnej zmienkyMesto Bratislava si tento rok pripomína 1100. výročie prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti bude v Bratislave medzinárodné kolokvium historikov a archeológov, Slovenská pošta vydá poštovú ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) - Mesto Bratislava si tento rok pripomína 1100. výročie prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti bude v Bratislave medzinárodné kolokvium historikov a archeológov, Slovenská pošta vydá poštovú známku, v meste budú výstavy a koncerty pripomínajúce tisícstoročnú históriu Bratislavského hradu a priľahlej osady. Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave ďalej informoval bratislavský primátor Andrej Ďurkovský, podujatia k oslavám nebudú jednorazové, túto príležitosť chcú využiť na dlhodobejšie informovanie o meste a zvyšovanie jeho popularity. Výročie mesta má aj svoje logo, ktoré navrhol autor loga Bratislavy Martin Žilinský. Logo tvorí červeno-oranžovo-zeleno-modrý nápis rímskymi číslicami 2007, pod ktorým je červený nápis Bratislava 1100. V najbližších týždňoch by sa mali v predaji objaviť suvenírové predmety s týmto logom.

Prvým podujatím venovaným jubileu je medzinárodné kolokvium s názvom Boj pri Bratislave v roku 907 a jeho význam pre vývoj stredného Podunajska. V hoteli Správy účelových zariadení (SÚZA) na Drotárskej ceste v Bratislave budú v utorok a stredu prednášať slovenskí, českí a maďarskí historici a archeológovia. Podujatie je prístupné verejnosti. Galéria mesta Bratislavy prispeje do programu osláv výstavou Mesto menom Brezalauspurc, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko pripravuje na september galakoncert klasickej hudby. Múzeum mesta Bratislava odovzdá v závere roka do užívania zrekonštruovaný Apponyiho palác, v ktorom bude okrem obnoveného múzea vinohradníctva aj unikátna prezentácia dobového interiéru.

K oslavám sa pripojí aj Slovenská pošta, ktorá vydá príležitostnú poštovú známku. Na známke s rozmermi 44,4 krát 54,4 milimetra je vyobrazenie Bratislavského hradu z Viedenskej obrázkovej kroniky zo 14. storočia. Na obálke prvého dňa vydania bude motív s pohľadom na stredovekú Bratislavu s mestským znakom v popredí. Autorom výtvarného návrhu je Dušan Kállay, rytcom známky a hárčeka je František Horniak.

Prvá písomná zmienka o Bratislave je zo 4. júla 907 a hovorí o rozhodujúcej bitke starých Bavorov s Maďarmi pod Bratislavským hradom. V opise sa Bratislava spomína pod menom Braslavespurch/ Brezalauspurc. Maďari v tejto bitke Bavorov porazili vrátane vysokých vojenských a cirkevných hodnostárov. Bitku opisuje Johannes Turmair známy aj ako Aventinus v kronike Annales Boiorum, ktorá vyšla v roku 1530. Keďže listinu objavili až v roku 1921, tohtoročné jubileum je prvou oslavou prvej písomnej zmienky o Bratislave. V roku 1991 si mesto pripomínalo 700 rokov od potvrdenia kráľovských privilégií uhorským kráľom Ondrejom III.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chránené územia by mali strážiť univerzálni strážcovia
<< predchádzajúci článok
SES Global podpísal zmluvu s Arianespace a ILS