Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

29. júla 2021

Britskí meteorológovia predpokladajú otepľovanie, v najbližších rokoch dosiahnu 40 stupňov CelziaVeľká Británia sa v dôsledku klimatickej zmeny stále rýchlejšie otepľuje. Desať najhorúcejších rokov za vyše storočie v krajine zaznamenali od roku 2002. Tvrdia to poprední ...Zdieľať
thinkstockphotos 491923828 676x451 29.7.2021  - Veľká Británia sa v dôsledku klimatickej zmeny stále rýchlejšie otepľuje. Desať najhorúcejších rokov za vyše storočie v krajine zaznamenali od roku 2002. Tvrdia to poprední britskí meteorológovia vo výročnej správe o stave klímy v Spojenom kráľovstve, ktorú uverejnil vo štvrtok časopis International Journal of Climatology.


Rok 2020 bol piatym najvlhkejším a tretím najteplejším rokom v histórii záznamov, ktoré siahajú do 19. storočia. Priemerná teplota sa vlani počas zimy pohybovala na úrovni 5,6 stupňa Celzia, čo bolo o 1,6 stupňa viac než priemer za roky 1981 až 2010.

Priemerná teplota v lete minulého roka na úrovni 14,8 stupňa Celzia bola v porovnaní s týmto obdobím vyššia o 0,4 stupňa. V auguste 2020 v Spojenom kráľovstve namerali šesť dní za sebou 34 stupňov Celzia.

Podľa meteorológov teploty počas leta v najbližších rokoch dosiahnu 40 stupňov Celzia, a to aj v prípade, že v rámci boja s globálnym otepľovaním sa podarí teplotu celosvetovo stlačiť tak, aby hodnoty z obdobia pred nástupom priemyselnej revolúcie neprekročila o viac ako 1,5 stupňa Celzia.

Svoj teplotný rekord Británia evidovala v júli 2019, keď v Cambridgei namerali 38,7 stupňa Celzia.


Zdroj: Webnoviny.sk - Britskí meteorológovia predpokladajú otepľovanie, v najbližších rokoch dosiahnu 40 stupňov Celzia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový ruský modul Nauka zapol omylom motory a vesmírnu stanicu ISS vytlačil zo svojej pozície
<< predchádzajúci článok
Hackeri ukradli z bankomatov 230-tisíc eur, spáchali blackbox útoky

Britskí meteorológovia predpokladajú otepľovanie, v najbližších rokoch dosiahnu 40 stupňov Celzia - diskusné fórum čitateľov