11. októbra 2013

Budajovi sa premiéra vydarila, chytal v známych vodách

Peter Budaj v akcii.

Peter Budaj v akcii. Foto: TASR/AP
Edmonton 11. októbra (TASR) - Slovenskému hokejovému brankárovi Petrovi Budajovi sa vydarila tohtoročná sezónna premiéra v zámorskej NHL. Pri svojom prvom štarte v bránke Montrealu vychytal v noci na piatok svojmu tímu víťazstvo 4:1 na ľade Edmontonu.

Budaj kryl v zápase 27 súperových striel, nestačil len na presilovkový zásah Ryana Smytha, ktorý v druhej tretine v páde usmernil puk za Slovákov chrbát. Banskobystrický rodák, ktorý dostal prvýkrát v aktuálnom ročníku v bránke prednosť pred jednotkou Careym Priceom, sa cítil na ľade veľmi dobre. Chytal totiž v preňho známom teritóriu.

"Predstavil som sa tu viackrát ešte v drese Colorada, keďže Avalanche a Oilers hrali v jednej divízii. V Edmontone sa mi vždy dobre chytalo. V hale Rexall Place je výborný ľad a zakaždým vynikajúca atmosféra. Je vždy zábava hrať v meste, ktoré dýcha hokejom," uviedol pre oficiálnu webstránku Canadiens Budaj, ktorý pred príchodom do Montrealu šesť sezón pôsobil v Colorade.

Šancu medzi žrďami dostal aj preto, lebo "Habs" odohrali dva zápasy v priebehu dvoch dní. V noci na štvrtok najúspešnejší klub profiligy v bránke s Priceom nestačil na Calgary (2:3) a z ľadu ďalšieho tradičného klubu z provincie Alberta už nechcel odchádzať naprázdno. Budaj najmä od druhej tretiny previedol niekoľko skvelých zákrokov, po stretnutí však ocenil najmä hru spoluhráčov.

"Vždy záleží, ako hrajú chalani pred vami. Po ťažkej prehre v Calgary sme mali na prípravu len pár hodín, napriek tomu sme podali solídny výkon. Vždy sme boli prví pri puku, dobre sme korčuľovali a sústredili sa na všetky tie potrebné malé veci," spokojne konštatoval slovenský brankár. Ten v minulom ročníku dostal príležitosť v 13 dueloch, z nich len v desiatich chytal od začiatku, napriek tomu dosiahol až osem víťazstiev.