Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. septembra 2006

Business Leaders Fórum nesúhlasí s úpravou zákona o daniČlenovia združenia Business Leaders Fórum (BLF) nesúhlasia s navrhovanou úpravou zákona o dani z príjmu. Touto úpravou by mali právnické osoby stratiť možnosť darovať 2 % zo zaplatených daní ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Členovia združenia Business Leaders Fórum (BLF) nesúhlasia s navrhovanou úpravou zákona o dani z príjmu. Touto úpravou by mali právnické osoby stratiť možnosť darovať 2 % zo zaplatených daní z príjmu oprávneným subjektom. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval programový riaditeľ Nadácie Pontis Ivan Ježík. Členovia fóra podporujú vyhlásenie mimovládnych organizácií a odporúčajú, aby boli navrhované úpravy zo zákona o dani z príjmov vypustené, prípadne zásadne prepracované, píše sa ďalej v správe.

Čiastka poukázaná právnickými osobami stále rastie a znamená pre mimovládne neziskové organizácie významný zdroj príjmov. V roku 2004 bola takmer 570 miliónov, v roku 2005 viac ako 618 miliónov Sk a očakáva sa, že tento rok prekročí 700 miliónov korún. Počet všetkých prijímateľov 2 % z dane z príjmu je vyšší ako 7 000, vrátane subjektov pôsobiacich v oblasti zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, školstva, vzdelávania, kultúry, športu, či voľnočasových aktivít, uvádza sa ďalej vo vyhlásení BLF. Pri zrušení možnosti darovať 2 % z dane z príjmu právnických osôb pôjdu získané prostriedky do štátneho rozpočtu, čo bude pravdepodobne v praxi znamenať, že 700-miliónový výpadok pocítia všetci tí, ktorým mimovládne organizácie dnes pomáhajú.

Až 90 % právnických osôb na Slovensku poukazuje 2 % z dane, čo podľa správy svedčí o mimoriadnom záujme firiem o podporu verejnoprospešných aktivít. Podľa Ježíka členom združenia BLF umožnilo darovanie 2 % dane z príjmu podporiť za posledný rok viac ako 1 200 projektov v hodnote takmer 100 miliónov Sk z oblasti verejného života, kultúry, vzdelávania, životného prostredia, práce s deťmi, pomoci postihnutým spoluobčanom a iniciatív podporujúcich šírenie myšlienok darcovstva a filantropie.

Business Leaders Forum je združenie firiem, ktorého členovia sa zaväzujú byť lídrami v presadzovaní princípov spoločenskej zodpovednosti firiem na Slovensku. Ako sa uvádza v materiáli, založením BLF sa na Slovensku vytvoril silný partner pre medzinárodné inštitúcie v európskom a transatlantickom dialógu k tejto téme. V súčasnosti má BLF 15 členov a jeho administrátorom je Nadácia Pontis.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministri EÚ prerokujú obnovenie pomoci Palestínčanom
<< predchádzajúci článok
Ján Kubiš bude v New Yorku rokovať s Riceovou i Livniovou

Business Leaders Fórum nesúhlasí s úpravou zákona o dani - diskusné fórum čitateľov