Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. septembra 2006

Slovensko posilní prepojenie prenosovej sústavy s ČRSlovensko posilní prepojenie prenosových sústav s Českou republikou. Uviedol to po bilaterálnom rokovaní s ministrom průmyslu a obchodu ČR Martinom Římanom minister hospodárstva Ľubomír ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Slovensko posilní prepojenie prenosových sústav s Českou republikou. Uviedol to po bilaterálnom rokovaní s ministrom průmyslu a obchodu ČR Martinom Římanom minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. "Musíme nastaviť a rozšíriť prenosovú sústavu v oboch krajinách," povedal Jahnátek. "Slovensko má veľmi zaujímavé predstavy, ako vo svojej krajine zlepšiť energetickú bilanciu," doplnil svojho kolegu Říman. Podľa Jahnátka je v súčasnosti potrebné napojiť slovenskú energetickú sieť na celoeurópsky koridor. "Slovensko v súčasnosti pripravuje prepojenie sietí s Ukrajinou. Presun prebytkovej elektriny by sa tak presúval z Ukrajiny cez Slovensko smerom na západ," doplnil Jahnátek.

Ministri na stretnutí rokovali aj o možnosti, aby mohlo Slovensko skladovať časť pohonných hmôt v zásobníkoch v ČR. "Rokovania sú v pokročilom štádiu. Slovensko by si tak mohlo v Česku držať zásoby pohonných hmôt. Myslím si, že to je dobrý dôkaz o nadštandardných vzťahoch medzi krajinami," dodal Říman. Česko už v súčasnosti skladuje na Slovensku časť svojich zásob zemného plynu. Podľa slov ministra Jahnátka sa rokovania dotkli aj tvorby novej energetickej koncepcie, ktorú musia krajiny vytvoriť kvôli novej smernici Európskej únie o diverzifikácii a bezpečnosti energetických zdrojov. "Dohodli sme sa s kolegom, že budeme postupovať spoločne pri tvorbe novej energetickej koncepcie," povedal Jahnátek. Partneri sa dohodli aj na tom, že budú "tlačiť" na automobilky Hyundai v ČR a Kia pri Žiline, aby svojich subdodávateľov hľadali najmä v českých a slovenských firmách.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vstup ČR do eurozóny v roku 2010 je podľa Topolánka nereálny
<< predchádzajúci článok
Hedviga Malinová zatiaľ sťažnosť prokurátorovi nepodala

Slovensko posilní prepojenie prenosovej sústavy s ČR - diskusné fórum čitateľov