Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2012

Kauza Gorila je najdesivejšou od čias Mečiara, tvrdí Miškov"Kauza Gorila je to najdesivejšie, čo Slovensko zažívalo od čias Vladimíra Mečiara. Predovšetkým preto, lebo odhaľuje akým spôsobom sa rozhodlo o niektorých významných otázkach v krajine, ale aj ...Zdieľať
tajne BRATISLAVA 14. januára (SITA) - "Kauza Gorila je to najdesivejšie, čo Slovensko zažívalo od čias Vladimíra Mečiara. Predovšetkým preto, lebo odhaľuje akým spôsobom sa rozhodlo o niektorých významných otázkach v krajine, ale aj pre to, ako sa k tejto kauze stavajú niektorí významní politici," povedal v dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu - Rozhlasu a televízie Slovenska (SRo - RTVS) minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov (SaS).


Razancia vyšetrovania kauzy bude veľká, opakovane zdôraznil minister vnútra Daniel Lipšic(KDH).

Ako ďalej konštatoval, "donedávna bolo dokonca mimo predstavivosť, že by boli zatknutí predstavitelia veľkých mafiánskych skupín. Dnes sú vo väzbe. A garantujem, že rovnako budeme postupovať aj voči zločineckým skupinám, ktoré majú ekonomické alebo politické prepojenie".

Možno sú podľa Lipšica nebezpečnejšie, sofistikovanejšie a majú väčší objem peňazí, no šéf rezortu vnútra tvrdí, že budú robiť všetko preto, aby vyšetrovací tím zastrešený špeciálnou prokuratúrou mohol postupovať bez akýchkoľvek vplyvov a tlakov.


Spolupráca zahraničia je otázna

Slovenská informačná služba (SIS) sa bude v zmysle zákona snažiť byť maximálne súčinná, budeme hľadať riešenie, aby sme vedeli potvrdiť autentickosť dokumentu a následne bude dokazovať pravdivosť toho, čo sa v spise tvrdí, povedal o postupe vyšetrovania Lipšic.

To, či oslovia policajné zložky z Rakúska, Nemecka, Talianska závisí od toho ako bude vyšetrovanie pokračovať, či budú preukazovať i korupciu zahraničných firiem. Pravdepodobne budú musieť byť preverované aj zahraničné transakcie, napríklad prípadné prevody medzi firmami a politickými subjektmi totiž určite nešli cez oficiálne účty politických strán.

Taktiku vyšetrovania nechcel Lipšic bližšie komentovať, mohlo by to zmariť vyšetrovanie. Dodal, že inštitút korunného svedka je zásadný a rozhodne o tom prokuratúra. Miškov pripomenul, že o potvrdení pravosti faktov uvedených v spisoch Gorila rozhodnú orgány činné v trestnom konaní.
Podľa Miškova bude "upratovanie" pokračovať

Kauza má však popri trestnoprávnej aj politickú rovinu, preto predložil návrh na odvolanie predsedníčky Fondu národného majetku (FNM) Anny Bubeníkovej na vládu, ktorá ju v stredu 11. januára odvolala.

Upratovanie sa podľa Miškova začalo prijatím osobnej zodpovednosti, ktorú vyvodili poradca ministra vnútra Milan Krajniak, riaditeľ Nemocnice sv. Michala Stanislav Janota a napríklad aj podpredseda predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Igor Grošaft.

Juraj Miškov považuje kauzu za obrovskú príležitosť na politický očistec pre politické strany. Je presvedčený o tom, "že upratovanie by malo pokračovať. Keď sa hovorí o zametaní, tak zametať treba nielen na prízemí, ale zametať možno treba aj na tých najvyšších postoch".

Každý menovaný v spisoch by mal zvážiť svoju osobnú zodpovednosť, zvážiť či má alebo nemá odísť, myslí si Miškov. Nechcel komentovať konkrétne mená, na otázku, či je pre neho osobne dôveryhodná SDKÚ-DS s predsedom Mikulášom Dzurindom a pokladníkom strany Igorom Kucejom odpovedal - "mám veľké pochybnosti a tieto moje pochybnosti budú mať určite vplyv aj na rozhodovanie po predčasných voľbách".

Ako opakovanie zdôraznil Daniel Lipšic, verejnosť by mala sledovať aj vyjadrenia jednotlivých aktérov a politikov, kto sa vyjadruje a nevyjadruje, či je za vyšetrovanie, či sa snaží odpútať pozornosť na niečo iné.


Bývalý šéf protikorupčného úradu neverí polícii

Rozhovory v údajných spisoch Gorila sú po stránke obsahovej "presným a verným skorumpovanosti slovenskej politickej a ekonomickej elity. Takto to na Slovensku v podstate beží už celých 22 rokov", povedal v rozhovore pre Sobotné dialógy bývalý šéf protikorupčného úradu Jozef Šátek.

Tvrdí, že je možné sfalšovať jeden - dva rozhovory, no nie také množstvo rozhovorov medzi takými rozdielnymi ľuďmi a s takými overiteľnými podrobnosťami ako v tomto prípade.

"V rozhovoroch som sám našiel množstvo faktov, ktoré sa zhodujú s tým, čo aj ja som poznal. Ďalším závažným dôkazom o pravdivosti záznamov z Gorily, o ktorom sa však dosť mlčí je fakt, že príslušníkov SIS, ktorí odviedli skutočne vynikajúcu prácu za toto ich služobní nadriadení perzekvovali a vyhodili ich zo služby," povedal v rozhovore Šátek.

Podľa Jozefa Šáteka polícia a aj prokuratúra nie sú dostatočne nezávislé orgány. Svedčí o tom aj to, že kauza sa doteraz riadne nevyšetrila, od roku 2006 bolo vyšetrovanie opakovane marené. "Orgány polície a prokuratúry, až na výnimku v roku 2010 zo strany polície, doteraz nemali skutočný záujem vec objektívne vyšetriť," dodal Šátek a naznačil, že za marením vyšetrovania môže byť korupcia.


Minister Lipšic so Šátekom súhlasí

Lipšic súhlasí s tvrdeniami Šáteka o zmarení policajného vyšetrovania v roku 2010. Prípad vtedy podľa jeho slov odňala polícii vojenská prokuratúra, kde sa to zastavilo.

Preto je dôležité, že v súčasnosti dozor vykonáva špeciálna prokuratúra, tvrdí minister vnútra.

Podľa neho sa teraz vyšetrovanie robí iným spôsobom a aby vyšetrovanie mohlo byť izolované od rôznych vplyvov musí byť na prešetrenie kauzy vyvíjaný aj verejný tlak a jeho súčasťou tiež tlak mediálny.

To, kto sa v minulosti pokúšal mariť vyšetrovanie je v tomto okamihu sekundárne, primárne je, že ak sa potvrdí autentickosť dokumentu, tak sa potvrdí to, "že politika, alebo jej časť v nejakom období fungovala spôsobom, ktorý okrádal tento štát - občanov, ľudí, spoločnosť". - To je najzávažnejšie podozrenie, bude sa mu venovať maximálna pozornosť aj v zmysle trestnoprávnom, dodal Lipšic.

Pre Lipšica bude po marcových predčasných voľbách dôležité to, ako sa budú k vyšetrovaniu kauzy Gorila stavať politici nielen z SDKÚ-DS, ale aj KDH, Smer-u, SMK - súčasnej strany Most-Híd.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Robert Fico nechce, aby Smer ťahali do kauzy Gorila (13. 1. 2012)
 Pre Gorilu padli ďalšie hlavy (13. 1. 2012)
 Ľudí z Gorily údajne spája hotel v Tatranskej Lomnici (13. 1. 2012)
 Kauza Gorila možno zblížila SDKÚ s SaS, povedal Dzurinda (12. 1. 2012)
 Súd potvrdil odpočúvanie z Gorily (12. 1. 2012)
 Polícia požiadala SIS o súčinnosť pri vyšetrovaní Gorily (11. 1. 2012)
 Policajný prezident Spišiak zhodnotil Gorilu (11. 1. 2012)
 Šef SIS príde do parlamentu vysvetľovať Gorilu (10. 1. 2012)
 Lipšicov tím preverí všetkých, ktorí sa v Gorile spomínajú (10. 1. 2012)
 SNS nepodporí zvolanie mimoriadnej schôdze v kauze Gorila (9. 1. 2012)nasledujúci článok >>
Rómsky parlament ostro kritizuje Belousovovej vyjadrenia
<< predchádzajúci článok
Počet obetí na cestách rastie, vyhasli ďalšie dva životy

Kauza Gorila je najdesivejšou od čias Mečiara, tvrdí Miškov - diskusné fórum čitateľov