Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. januára 2007

Bývalý iracký minister Tárik Azíz žiada o azylBývalý iracký minister zahraničných vecí a vicepremiér Tárik Azíz požiadal taliansku vládu a Vatikán o udelenie dočasného azylu na obdobie, kým ho začnú súdiť v Iraku.Zdieľať

V utorok to oznámil jeho právny zástupca Giovanni Di Stefano. Väzneného Azíza obviňujú z účasti na popravách desiatok členov bývalého režimu strany Baas v roku 1979 a masových popravách šiitov a Kurdov v roku 1991, čo však popiera. Podľa advokáta 70-ročného štátnika nikdy formálne neobvinili. Azíz sa predtým neúspešne snažil získať azyl vo viacerých západných krajinách.

"Požiadal som taliansku vládu a Vatikán, aby mu zabezpečili pokojný život v Taliansku," povedal pred novinármi Di Stefano. Ako dodal, Azíz mu dal "podrobné inštrukcie, aby osobne doručil list do rúk pápeža". Rodina bývalého politika opakovane žiadala jeho prepustenie vzhľadom k zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu. Azíz sa v apríli 2003 vzdal americkým silám v Iraku, a zadržiavajú ho v tábore Cropper pri Bagdade. Ako člen chaldejskej katolíckej cirkvi vo februári 2003 navštívil pápeža Jána Pavla II. vo Vatikáne.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obvinili bývalého šéfa programu OSN Ropa za potraviny
<< predchádzajúci článok
Krajinu varovali o možnom teroristickom útoku

Bývalý iracký minister Tárik Azíz žiada o azyl - diskusné fórum čitateľov