Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2019

Časť starostov v Alžírsku odmieta organizovať predčasné voľbyIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Alžír 15. apríla (TASR) - Približne 40 starostov miest v Alžírsku nedeľu oznámilo, že odmietajú zabezpečovať konanie predčasných prezidentských volieb, ktoré sa budú konať 4. júla. Z ich strany ide o prejav podpory neutíchajúcemu hnutiu odporu proti vládnucemu režimu, napísal v pondelok spravodajský portál 20Minutes.fr.


Portál vysvetlil, že starostovia zohrávajú v Alžírsku významnú úlohu pri príprave i samotnom konaní volieb, najmä pokiaľ ide o dohľad nad správnosťou zoznamov voličov, materiálne zabezpečenie volieb a sčítanie hlasov.

Okrem nich svoje "kolektívne a kategorické" odmietnutie zapojiť sa do prípravy volieb oznámilo cez víkend aj Združenie pre kultúru a demokraciu (RCD), ktoré pripravované voľby označilo za "podvod".

Opozičné RCD má väčšinu v 37 obecných a mestských zastupiteľstvách, a to najmä v regiónoch Tizi Ouzou a Bejaia, ktoré ležia východne od hlavného mesta Alžír. Ide o dva administratívne regióny Kabýlie, kde je odpor voči súčasnému vedeniu krajiny obzvlášť silný.

Protesty v Alžírsku sa začali vo februári v súvislosti s tým, že 82-ročný Buteflika sa chcel uchádzať o piate funkčné obdobie. Buteflika oznámil svoju rezignáciu 2. apríla po tom, ako ho ministerstvo obrany vyzvalo, aby "okamžite" odstúpil.

Tisíce Alžírčanov však i po jeho odstúpení pokračujú v piatkových protestoch a žiadajú zmeny aj na ďalších dôležitých postoch politickej garnitúry.

Terčom hnevu Alžírčanov je teraz náčelník generálneho štábu Ahmad Káid Sálih, ktorý Butefliku donútil odstúpiť, ale následne vyjadril podporu jeho dočasnému nástupcovi Abdalovi Kádirovi bin Sálihovi. Ten je totiž vnímaný ako predstaviteľ "starého režimu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
A. Kiska: Mám pocit, že zahraničná politika je často schizofrenická
<< predchádzajúci článok
Na základných školách má dôjsť k liberalizácii výučby cudzích jazykov

Časť starostov v Alžírsku odmieta organizovať predčasné voľby - diskusné fórum čitateľov