Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2019

Členské krajiny EÚ schválili reformu o autorskom práveIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel/Luxemburg 15. apríla (TASR) - Členské krajiny Európskej únie (EÚ) schválili v pondelok reformu o autorskom práve, informovala agentúra DPA.


Smernicu o digitálnom autorskom práve podporilo 19 členských krajín, šesť hlasovalo proti a tri sa zdržali hlasovania. Proti boli Fínsko, Holandsko, Luxembursko, Poľsko, Švédsko a Taliansko. Zdržali sa Belgicko, Estónsko a Slovinsko, píše agentúra Reuters.

Európsky parlament (EP) novú reformu autorského práva schválil už koncom marca. Členské štáty EÚ majú teraz zhruba dva roky na to, aby smernicu preniesli do svojho vnútroštátneho práva.

Zástancovia novej smernice tvrdia, že zmeny zaručia, že autori a umelci budú mať za svoje diela prístupné na internete zaplatené.

Kritici namietajú, že smernica zabráni spájaniu textov či fotografií, a tým potlačí tvorivosť a šírenie informácií. Medzi odporcov reformy patria aj internetoví giganti Google, Wikipedia a YouTube.

Terčom kritiky je najmä článok 13, ktorý prikazuje webovým platformám zdieľajúcim obsah, aby automaticky skenovali a dozerali na všetok nahraný obsah, či neporušuje autorské právo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na základných školách má dôjsť k liberalizácii výučby cudzích jazykov
<< predchádzajúci článok
Vallo: Nie je dôvod dnes pre parkovaciu politiku robiť paniku

Členské krajiny EÚ schválili reformu o autorskom práve - diskusné fórum čitateľov