Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. júla 2006

Castro a Chávez navštívili dom Che GuevaruKubánsky prezident Fidel Castro v sobotu s venezuelským spojencom Hugom Chávezom navštívili v Argentíne dom, v ktorom prežil detstvo revolucionár Ernesto Che Guevara. "Fidel ma pozval, aby som poznal ...Zdieľať

ALTA GRACIA 23. júla (WEBNOVINY) - Kubánsky prezident Fidel Castro v sobotu s venezuelským spojencom Hugom Chávezom navštívili v Argentíne dom, v ktorom prežil detstvo revolucionár Ernesto Che Guevara. "Fidel ma pozval, aby som poznal tento dom. Pre mňa je to skutočná česť byť tu," povedal venezuelský prezident. Dom v horskom mestečku Alta Gracia je vzdialený asi 35 kilometrov od Cordoby, kde sa Castro, Chávez a ďalší šiesti prezidenti Latinskej Ameriky zúčastnili na regionálnom ekonomickom summite, na ktorom prijali Venezuelu do obchodného bloku Mercosur.

Rodina Che Guevaru sa neskôr z Alta Gracie presťahovala do Buenos Aires, kde sa Ernesto zapísal na medicínu. Pred štúdiom sa vybral na známu okružnú cestu po Južnej Amerike, ktorá ho inšpirovala k ľavicovej revolúcii. Argentínčan najprv pomohol viesť revolúciu na Kube, ktorá zosadila diktátora Fulgencia Batistu a dosadila v roku 1959 k moci Castra. V roku 1966 začal ozbrojenú revolúciu v snahe zaviesť komunizmus v Bolívii. Po 13 mesiacoch ho však v Bolívii zajali a zastrelili. Tridsaťdeväťročný revolucionár sa stal ikonou ľavicových hnutí po celom svete. Podľa niektorých zomrel preto, že Castro prestal podporovať jeho povstanie. Jeho telesné pozostatky po 30 rokoch previezli na Kubu, kde má veľký pomník.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Harabin nechce meniť prokuratúru
<< predchádzajúci článok
Egypt oslávi 50. rokov kontroly nad kanálom