10. septembra 2009

Česko s Rosickým rozstrieľalo San Maríno, Barošov koncert

V stredajšom stretnutí "slovenskej" 3. skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta vo futbale v Juhoafrickej republike nedalo Česko šancu outsiderovi zo San Marína. V ...

UHERSKÉ HRADIŠTĚ 10. septembra (WEBNOVINY) - V stredajšom stretnutí "slovenskej" 3. skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta vo futbale v Juhoafrickej republike nedalo Česko šancu outsiderovi zo San Marína. V Uherskom Hradišti triumfovali zverenci trénera Ivana Haška jednoznačne 7:0 (3:0). Hlavný kouč českého výberu po zápase nešetril slovami chvály na adresu svojich zverencov a vyzdvihol najmä výkon útočníka tureckého Galtasaray Istanbul Milana Baroša, ktorý bol so štyrmi gólmi hrdinom stredajšieho stretnutia.

Minulý týždeň sa manželom Barošovcom narodil syn Patrik. Zdá sa, že tento fakt pozitívne vplýva nielen na psychickú pohodu, ale aj na výkony českého útočníka, ktorý bol veľmi platným už v sobotňajšom stretnutí na Tehelnom poli proti Slovensku (2:2).

"Otcovstvo Barošovi zjavne prospieva. Po prílete z Turecka absolvoval dva tréningy a už na Slovensku potvrdil, že má skvelú formu. Rovnako výborný výkon predviedol aj proti San Marínu," pochválil 27-ročného útočníka tréner Hašek vo vyjadrení pre agentúru Mediafax. Barošovi sa podarilo streliť čistý hetrik už v I. polčase a svoju chladnokrvnosť potvrdil najmä pri exekúcii pokutového kopu, keď loptu poslal "panenkovským" oblúčikom za chrbát bezmocného hosťujúceho brankára Simonciniho.

Triumf domácich sa však vôbec nerodil jednoducho. Reprezentanti San Marína v úvodnej polovice prvého polčasu výborne bránili a nepúšťali Čechov do tlaku. Naopak, boli to práve oni, kto mohol otvoriť skóre. V 25. min sa strelec zatiaľ jediného gólu San Marína v tomto kvalifikačnom cykle Andy Selva ocitol v sľubnej príležitosti, no jeho pokus len tesne minul bránku domáceho tímu. Z tribún vypredaného štadióna v Uhersom Hradišti sa ozval piskot a paradoxne práve tento moment naštartoval zverencov Ivana Haška k zlepšenému výkonu.

"Agresivita súpera bola v úvode duelu pomerne vysoká. Všetko sa zlomilo až v závere prvého polčasu, keď sa dvakrát strelecky presadil Milan Baroš a potom pridal aj gól z pokutového kopu," opísal priebeh prvého dejstva Ivan Hašek.

Dva góly Česka pridal legionár z francúzskeho Sochaux Václav Svěrkoš a sieť za hosťujúcim gólmanom rozvlnil aj útočník CSKA Moskva Tomáš Necid. Gólovo sa teda presadili všetci traja českí útočníci, ktorí vybehli na trávnik v ofenzívnej zostave Ivana Hašeka. Skóre v prospech favorita mohlo byť ešte vyššie, keby Svěrkoš premenil pokutový kop v nadstavenom čase. V drese Česka odohral 56 minút aj špílmacher Tomáš Rosický, pre ktorého to bol prvý súťažný duel po 19-mesačnej prestávke zavinenej zraneniami.

"Už pred zápasom sme sa dohodli, že na trávniku strávi približne hodinu. Vedel o tom aj tréner Arsenalu Wenger. Na tréningoch aj počas zápasu Tomáš dokazoval, že z futbalového umenia nezabudol nič. Stále má v sebe svoju typickú ľahkosť a s prehľadom kontroluje loptu. Jediné, čo mu chýba, je zápasová prax," zhodnotil Rosického výkon reprezentačný

Česi sa zásluhou plného bodového zisku posunuli na štvrtú priečku tabuľky 3. kvalifikačnej skupiny. Predstihli Poliakov, ktorí prehrali v Maribore s domácimi Slovincami 0:3. Na čele tabuľky sa s pohodlným 5-bodovým náskokom nachádzajú slovenskí reprezentanti, ktorí zvíťazili v Severnom Írsku 2:0 a na postupovú definitívu im stačí zisk jediného bodu v zostávajúcich dvoch zápasoch doma proti Slovinsku a v Poľsku. Priamy postup na budúcoročné MS si môžu vybojovať okrem zverencov Vladimíra Weissa st. už len Slovinci. Šancu na barážovú druhú priečku živia okrem San Marína všetky ostatné mužstvá 3. skupiny.