Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2009

Charitu nepotrebujeme, odkázal Fidel Castro ObamoviSpojené štáty by mali zrušiť svoje embargo voči Kube, nielen zmierniť niektoré sankcie. V reakcii na rozhodnutie amerického prezidenta Baracka Obamu zmierniť sankcie voči "ostrovu slobody" to v pondelok ...Zdieľať
HAVANA 14. apríla (WEBNOVINY) - Spojené štáty by mali zrušiť svoje embargo voči Kube, nielen zmierniť niektoré sankcie. V reakcii na rozhodnutie amerického prezidenta Baracka Obamu zmierniť sankcie voči "ostrovu slobody" to v pondelok uviedol bývalý kubánsky prezident Fidel Castro. Kuba podľa neho "nepotrebuje charitu". "Nebolo povedané ani slovko o embargu, ktoré je najkrutejším zo všetkých opatrení," napísal Fidel Castro v článku, ktorý v pondelok neskoro večer zverejnil na internetovej stránke Cubadebate. "Podmienky sú nastavené tak, že Obama by mohol využiť svoj talent na konštruktívnu politiku, ktorá by ukončila to, čo bolo takmer polstoročie v neporiadku," napísal bývalý kubánsky vodca, ktorý aj napriek tomu, že prenechal prezidentskú funkciu svojmu bratovi Raúlovi, zostáva stále najväčšou autoritou v krajine.


Obama v pondelok nariadil ministrom zahraničných vecí, financií a hospodárstva "vykonať všetky potrebné kroky k odstráneniu prekážok, ktoré zabraňujú jednotlivcom navštevovať svojich rodinných príslušníkov na Kube a posielať im finančné prostriedky". "Prezident Obama nariadil prijať súbor opatrení, ktoré majú podporiť túžbu Kubáncov po základných ľudských právach a možnosti slobodne si určovať svoju budúcnosť," oznámil hovorca Bieleho domu Robert Gibbs.

Podľa nových pravidiel budú môcť Kubánci žijúci v USA posielať svojim príbuzným na Kubu neobmedzené množstvo finančných prostriedkov. Rovnako neobmedzené by malo byť po novom aj cestovanie na Kubu. Obama si od týchto krokov sľubuje, že pomôžu rozvoju slobody na komunistickom ostrove.

Americký prezident sľuboval zmiernenie sankcií voči Kube už počas predvolebnej kampane. "Neexistujú lepší vyslanci slobody ako Kubánci žijúci v Spojených štátoch. Nastal čas im umožniť stretnúť sa so svojimi matkami a otcami, sestrami a bratmi. Nastal čas umožniť peniazom Kubáncov žijúcich v USA, aby zmiernili závislosť ich rodín od režimu kubánskeho prezidenta Fidela Castra," vyhlásil Obama v máji minulého roku na predvolebnom zhromaždení v Miami.

SITA_AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Taliansku silný následný otras po minulotýždňovom zemetrasení
<< predchádzajúci článok
SR poskytne dispečerské centrum pre vodných záchranárov