Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2009

SR poskytne dispečerské centrum pre vodných záchranárovVodná záchranná služba Uzbekistanu by mala v máji dostať nové dispečerské centrum. Ide o aktivitu v rámci slovenskej rozvojovej pomoci. Projekt, ktorý realizuje spoločnosť ICZ Slovakia získal ...Zdieľať
BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) - Vodná záchranná služba Uzbekistanu by mala v máji dostať nové dispečerské centrum. Ide o aktivitu v rámci slovenskej rozvojovej pomoci. Projekt, ktorý realizuje spoločnosť ICZ Slovakia získal podporu vyše 230 000 € z prostriedkov SlovakAid. Obchodná riaditeľka spoločnosti Alena Tkáčiková informovala agentúru SITA, že momentálne komunikujú s uzbeckými partnermi a dolaďujú projekt podľa ich potrieb. V máji a júni zaškolia slovenskí experti uzbeckých záchranárov a následne bude pokračovať testovacia prevádzka a plánovanie ďalšej podpory a rozvoja implementovanej technológie. Projekt by sa mal skončiť do septembra, dodala.


Nové dispečerské centrum by malo pomôcť zvýšiť akcieschopnosť vodnej záchrannej služby v Uzbekistane. Umožní automatizované odovzdávanie informácií o pozícii, čase a stave záchranných prác a jednotlivých tímov v teréne. Pomocou mobilných jednotiek využívaných v teréne bude odovzdávanie informácií omnoho rýchlejšie a efektívnejšie a umožní prijatie čo najrýchlejšieho a najvhodnejšieho riešenia. Zároveň sa zníži aj administratívna záťaž, pretože papierovú formu komunikácie nahradí elektronická.

Uzbekistan je vnútrozemská stredoázijská republika, ktorej územie pokrývajú z 80 percent púšte a polopúšte. Hlavne v poslednom období však krajinu ohrozujú povodne. Uzbekistan leží medzi riekami Amudarja a Syrdarja, ktorých hladiny majú veľmi kolísavú úroveň. Situácia býva kritická hlavne na jar, kedy dochádza k nerovnomernému roztápaniu snehu v horách a následne k zvyšovaniu hladín riek v nižšie položených oblastiach. Táto situácia má hlavne v úzkych údoliach fatálne následky.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Charitu nepotrebujeme, odkázal Fidel Castro Obamovi
<< predchádzajúci článok
V Peru sa zrútil most s deťmi, deväť obetí a 70 zranených