Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

17. októbra 2007

Chcú antidopingové pasyS najživšou odozvou sa myšlienka prezidenta Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Dicka Pounda zaviesť "pas pre športovca" na sledovanie výrazných fyziologických zmien držiteľov, stretla medzi ...Zdieľať

ŽENEVA 17. októbra (WEBNOVINY) - S najživšou odozvou sa myšlienka prezidenta Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Dicka Pounda zaviesť "pas pre športovca" na sledovanie výrazných fyziologických zmien držiteľov, stretla medzi cyklistami. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) poučená z celého radu dopingových prípadov medzi jazdcami chce pasy uviesť do praxe už budúci rok. Na vytvorenie databázy pre "biologické pasy" by sa podľa vedúcej antidopingovej sekcie UCI Anne Gripperovej mohli využiť údaje získané z krvných a močových vzoriek, ktoré sa potom budú porovnávať s výsledkami všetkých nasledujúcich testov. "V skutočnosti to bude znamenať, že sami jazdci sa stanú referenčným rámcom všetkých kontrol. Hľadáme vhodný variant individuálneho profilu pretekára, aby sa na ňom čo najlepšie dalo v budúcnosti posúdiť, či prišlo k užitiu zakázanej látky," vysvetlila Gripperová a vyslovila ambíciu cyklistiky stať sa prvým športom, ktorý program s pasmi zavedie. Pokryť by mal nie len najprestížnejšie preteky, ako je Tour de France, ale všetky podujatia, na ktorých sa zúčastnia jazdci tímov s profesionálnou licenciou UCI.

WADA počíta s rozšírením pasov v priebehu troch rokov, takže na OH 2008 v Pekingu sa určite ešte nebudú dať využiť na odhalenie dopingových vinníkov.

SITA, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Škrtel považuje prehru 0:3 za príliš krutú
<< predchádzajúci článok
Veľká cena Brazílie rozhodne o majstrovi sveta formuly 1

Chcú antidopingové pasy - diskusné fórum čitateľov