Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. marca 2007

Chiracovo rozhodnutie je koncom jednej epochyFrancúzsky prezident Jacques Chirac sa v prezidentských voľbách 22. apríla nebude uchádzať o tretie funkčné obdobie a po viac ako štyridsiatich rokoch v politike odchádza do dôchodku. "Nastal čas, ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) - Francúzsky prezident Jacques Chirac sa v prezidentských voľbách 22. apríla nebude uchádzať o tretie funkčné obdobie a po viac ako štyridsiatich rokoch v politike odchádza do dôchodku. "Nastal čas, aby som vám slúžil inak. Nebudem sa uchádzať o vaše hlasy," vyhlásil v televíznom prejave v nedeľu večer. Hlavní aktéri predvolebného boja Chiracovo rozhodnutie označili za koniec jednej éry. Líderka socialistov Ségolene Royalová, centrista Francois Bayrou, ktorý bol Chiracovým ministrom školstva, ale aj kandidát pravice a minister vnútra Nicolas Sarkozy ocenili roky jeho pôsobenia.

"Je to historická chvíľa, pretože sa obracia stránka histórie. Nová stránka sa otvára a budú ju písať sami Francúzi," uviedla Royalová. Bayrou pripustil niekdajšie konfrontácie so Chiracom, ako však dodal, "dnes sa pred ním predovšetkým skláňam". "V zahraničnej politike bol váženým hlasom a silným hlasom vo chvíľach, keď to Francúzsko potrebovalo," dodal v zjavnej narážke na Chiracov odpor voči politike USA v Iraku. Vodca francúzskej krajnej pravice Jean-Marie Le Pen naopak označil Chiraca za "najhoršieho prezidenta v histórii Francúzska". Podľa neho "viedol krajinu do katastrofy" a je "symbolom politickej korupcie".

Rovnako kriticky sa na adresu odchádzajúceho prezidenta vyjadril aj bývalý socialistický premiér Laurent Fabius. Chiracova éra bola podľa jeho slov "premárnená". "Jeho dlhé prezidentské obdobie stálo Francúzsko mnoho času. "To, čo ma najviac zaráža vo vzťahu k veľkým problémom, ktorým čelí Francúzsko a Európa, je obdobie strateného času," vyhlásil Fabius. Sarkozy vzdal hold svojmu niekdajšiemu učiteľovi a neskôr politickému súperovi, aj keď Chirac vo svojom nedeľnom vystúpení napriek očakávaniu nevyslovil podporu jeho kandidatúre. "Jacques Chirac bol dôstojný a úprimný," povedal Sarkozy pre francúzsky rozhlas, pričom ocenil jeho "mimoriadnu energiu" a "schopnosť zdolávať výzvy". Sarkozy by však v prípade volebného víťazstva nechcel pokračovať v Chiracovej politike. "Nikdy som sa necítil ako niekoho dedič," povedal.

Francúzske prezidentské preteky tak dostávajú novú, napínavejšiu tvár. Sarkozyho v pondelok oficiálne podporil premiér Dominique de Villepin. "Budeme bojovať spoločne,“ vyhlásil premiér v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1. De Villepina v minulosti považovali za Sarkozyho soka v boji o prezidentskú kandidatúru. Špionážna aféra Clearstream a masové demonštrácie študentov proti novému zákonníku práce však de Villepina prinútili stiahnuť sa do úzadia. Sarkozy by podľa posledného prieskumu vo voľbách porazil Royalovú v pomere hlasov 53,5 ku 46,5. Vyplýva to z prieskumu, ktorý 1. marca zverejnil pravicový týždenník Le Point.

Líderka socialistov získala v prieskume v tom istom čase podporu 150 vplyvných intelektuálov, ktorí na stránkach týždenníka Le Nouvel Observateur vyzvali ľavicových voličov, aby ju podporili hneď v prvom kole. Sarkozy je podľa nich "kandidátom finančných skupín a svetového neporiadku“. Ľavicoví intelektuáli sa obávajú zopakovania scenára z roku 2002, keď rozbitie ľavicového bloku umožnilo extrémistovi Le Penovi postup do druhého kola volieb.

Výsledky dvoch predvolebných prieskumov však ukazujú aj nárast preferencií centristického kandidáta Bayroua, ktorý sa ocitol tesne za prvými dvoma favoritmi. Bayrou, líder Únie za francúzsku demokraciu (UDF) a bývalý minister školstva, by v prvom kole prezidentských volieb získal 24 percent hlasov, čím by zaostával za Royalovou len o jeden bod a za Sarkozym o dva body. Vyplýva to z výsledkov prieskumu CSA pre francúzske noviny Le Parisien. Podľa výsledkov druhého prieskumu spoločnosti BVA pre regionálne noviny by sa v prvom kole Bayrou umiestnil s 21 percentami na treťom mieste za Royalovou s 24 percentami a Sarkozym s 29-percentnou podporou. Výsledky z 10. marca naznačujú rastúce šance Bayroua kvalifikovať sa do druhého kola, do ktorého postupujú prví dvaja kandidáti s najväčším počtom hlasov.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fico podľa Brocku kupčí s ekonomickými výhodami Slovenska
<< predchádzajúci článok
Zamestnanci VOP majú zaručenú výplatu na tri mesiace

Chiracovo rozhodnutie je koncom jednej epochy - diskusné fórum čitateľov