Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. júla 2013

Čínsky exminister dostal za korupciu trest smrti s odkladomČínsky exminister železníc Liou Ču-ťin v pondelok dostal trest smrti s dvojročným odkladom za rozsiahlu korupciu. Podľa pondelňajších informácií tamojších médií ho pekinský súd uznal ...Zdieľať
poprava slucka lano PEKING 8. júla (WEBNOVINY) - Čínsky exminister železníc Liou Ču-ťin v pondelok dostal trest smrti s dvojročným odkladom za rozsiahlu korupciu.


Podľa pondelňajších informácií tamojších médií ho pekinský súd uznal vinným zo spôsobenia veľkých strát štátu a zneužitia právomocí. Znamená to, že sa za mrežami bude najmenej desať rokov, čo sa nakoniec zrejme zmení na doživotie.

Súd zároveň nariadil skonfiškovanie majetku dlhoročného ministra. Odsúdený sa po prečítaní rozsudku rozplakal a vyjadri ľútosť z odklonenia sa od svojho hlavného cieľa modernizácie zastaranej železničnej siete.

Na megaprojekt výstavby približne 15-tisíc kilometrov nových koľaji do roku 2020 vláda najľudnatejšej krajiny vyčlenila v prepočte desiatky miliárd eur.

Liou Ču-ťin prišiel o post vo vláde vo februári minulého roku a neskôr ho vyhodili aj z komunistickej strany. Odporca spojenia jeho vtedajšieho rezortu s ministerstvom dopravy mal prijímať úplatky výmenou za povýšenie jedenástich svojich podriadených a udeľovanie veľkých zákaziek.

Celkovo sa podľa súdu mal v období rokov 1986 až 2011 obohatiť v prepočte o deväť miliónov eur. Jeho odsúdenie prichádza krátko po tom, ako nový prezident Si Ťin-pching po svojom marcovom nástupe na čelo krajiny vyhlásil vojnu korupčného správaniu v štátnom aparáte a varoval pred tvrdými trestami.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Egyptom lietali guľky, obeťami sú Mursího prívrženci
<< predchádzajúci článok
Na Aljaške havarovalo lietadlo, zahynuli všetci pasažieri

Čínsky exminister dostal za korupciu trest smrti s odkladom - diskusné fórum čitateľov