Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. augusta 2016

Dni majstrov ÚĽUV ponúknu ukážky tradičných remesiel aj domáce výrobkyIL Foto: TASR/Branislav RačkoZdieľať
IL Foto: TASR/Branislav RačkoBratislava 8. augusta (TASR) - Do uličiek bratislavského Starého Mesta v prvý septembrový víkend 3. a 4. septembra už po 26. raz zavíta najväčší mestský festival Dni majstrov ÚĽUV, organizovaný Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV). Tradičné remeslá a domácke výroby, ktoré sú hlavným festivalovým lákadlom, budú verejnosti predstavené cez priame ukážky výrobných postupov viac ako 100 ľudových umeleckých výrobcov. Sprievodný program poskytne návštevníkom aj možnosť priamej interakcie a kontaktu s umelcami.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu je už roky aj Škola remesiel, ktorej dôležitá úloha pri uchovávaní tradičných techník a výrobných postupov a zaslúžilá práca pri výchove nových remeselníkov bola v roku 2015 odmenená zápisom do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

V minulosti skromne organizované stretnutie remeselníkov s ukážkami ich umu a pracovitých rúk „len“ v exteriéroch Primaciálneho námestia zažilo počas svojho spoločenského života niekoľko výrazných organizačných a obsahových premien. To ho v súčasnosti nielen svojím rozmerom, ale i významom radí medzi verejnosťou vysoko hodnotené a bohato navštevované festivaly. Počas dvoch dní sa takmer na celej ploche pešej zóny Starého Mesta bude konať podujatie v duchu úcty k remeslu a jeho zachovávania pre ďalšie generácie.

Znovuoživenie remesiel a pôvodných výrobných techník, podpora uvedomovania si spoločenského významu a hodnôt remesla verejnosťou, ako aj spolupráca so súčasnými nositeľmi týchto hodnôt. To sú prioritné ciele podujatia, ktoré vychádzajú z poslania Ústredia ľudovej umeleckej výroby, čím sa stal tento open air festival významným prvkom v uchovávaní a podpore nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Informáciu pre TASR poskytol Michal Dudáš z Úseku marketingu a PR Ústredia ľudovej umeleckej výroby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Michal Pavlíček a Stromboli sa v septembri vrátia na Slovensko
<< predchádzajúci článok
Räikkönen druhý raz pred oltárom, vzal si mladú modelku

Dni majstrov ÚĽUV ponúknu ukážky tradičných remesiel aj domáce výrobky - diskusné fórum čitateľov