Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. apríla 2007

Do tajov nanosveta uvedie návštevníkov nová výstavaPohľad na svet veľmi malých rozmerov ponúka výstava Nanosvet, ktorú otvára dnes Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Na novej výstave, ktorá je prvá z troch výstav projektu Dotyky ...Zdieľať

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) - Pohľad na svet veľmi malých rozmerov ponúka výstava Nanosvet, ktorú otvára dnes Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Na novej výstave, ktorá je prvá z troch výstav projektu Dotyky poznania, sú vystavené exponáty, ktoré postupne uvedú návštevníka do problematiky nanosveta pomocou škály rozmerov vecí a predmetov. Na ceste do sveta „trpaslíkov“ návštevníkov sprevádzajú lupy, mikroskopy, ale aj ďalekohľady.

Na výstave je pozornosť upriamená na praktickú aplikáciu poznatkov výskumu v každodennom živote. Návštevníci výstavy by mali získať predstavu o tom, aký má význam a čo vlastne je „atómovo“ presný návrh súčiastok, presná medicínska diagnóza, stavba citlivých senzorov, podpora vývoja palivových článkov pre motory automobilov, úsporné svietidlá, spoľahlivejšie počítače a ich pamäte, špeciálne textílie a množstvo ďalších výsledkov aplikácií nanoškálového výskumu a vývoja. Mladí návštevníci môžu zamestnať svoju kreatívnu myseľ a ruky v tvorivých dielňach.

Výstava vznikla v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied a občianskym združením RIO 21. Grantom ju podporila Agentúra pre podporu výskum a vývoj.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ecclestone plánuje rozšíriť kalendár MS na 20 pretekov
<< predchádzajúci článok
Yoko Ono venovala Washingtonu strom na podporu umenia

Do tajov nanosveta uvedie návštevníkov nová výstava - diskusné fórum čitateľov