Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

22. apríla 2013

Dobrovoľníci vyzbierali na Zobore tony odpaduTri veľkokapacitné kontajnery naplnili odpadom dobrovoľníci počas Jarného čistenia Zobora v Nitre. Približne 160 dobrovoľníkov všetkých generácií sa zišlo v sobotu pred Špecializovanou ...Zdieľať
bez nazvu NITRA 22. apríla (WEBNOVINY) - Tri veľkokapacitné kontajnery naplnili odpadom dobrovoľníci počas Jarného čistenia Zobora v Nitre.


Približne 160 dobrovoľníkov všetkých generácií sa zišlo v sobotu pred Špecializovanou nemocnicou svätého Svorada.

Počas dopoludnia čistili náučný chodník Zoborské vrchy od kostolíka v Dražovciach, cez Zobor až po Žibricu a tiež okolie nemocnice.

Podieľali sa aj na likvidácii dvoch čiernych skládok v prírodnej rezervácii Lupka a nad mestskou časťou Dražovce.

Veľkokapacitné kontajnery naplnili odpadom rôzneho druhu od papierov, obalov z potravín, plechoviek, plastových a sklených fliaš až po stavebný odpad, elektrické spotrebiče, nábytok, pneumatiky a interiérové časti auta.

Pod vrcholom Pyramídy našli aj zvyšky starej lanovky. Likvidáciu odpadu zabezpečilo mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby.

Siedmy ročník Jarného čistenia Zobora zorganizoval Nitriansky horský spolok v spolupráci so Správou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a mestom Nitra.

„Je smutné a zároveň neuveriteľné, čo všetko sú ľudia schopní vyhodiť do prírody. Keď sa znovu po roku zídeme na čistení, tak nájdeme tony ďalšieho odpadu,“ povedal predseda Nitrianskeho horského spolku Patrik Együd.

Počas uplynulých šiestich ročníkov vyzbierali dobrovoľníci viac ako 20 ton odpadu. Dlhodobým problémom sú najmä nelegálne skládky, z ktorých pochádza väčšia časť z vyzbieraného odpadu. Organizátori sa zhodli, že problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí. Odpad namiesto zberových dvorov vyvážajú do prírody a prázdne obaly z potravín neznesú dole zo Zobora, ale vyhodia priamo v prírode. Agentúru SITA informoval PR manažér akcie Radovan Baláž.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonský akciový trh dosiahol najvyššiu úroveň za päť rokov
<< predchádzajúci článok
Tínedžeri hádzali do rodiny na zastávke kamene, muža zranili

Dobrovoľníci vyzbierali na Zobore tony odpadu - diskusné fórum čitateľov