Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2007

Dubček bol symbolom demokracie a sociálnej spravodlivostiKdekoľvek v zahraničí vyslovíte meno Alexander Dubček, každý vie, že hovoríte o demokracii, o sociálnej spravodlivosti a o politike s ľudskou tvárou, uvádza predseda Národnej rady (NR) SR Pavol ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Kdekoľvek v zahraničí vyslovíte meno Alexander Dubček, každý vie, že hovoríte o demokracii, o sociálnej spravodlivosti a o politike s ľudskou tvárou, uvádza predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška vo svojom vyhlásení k 15. výročiu tragického úmrtia Alexandra Dubčeka. Paška vzdáva Dubčekovi úctu ako jednej z najväčších postáv slovenských dejín. "Slovensko nemá veľa takých osobností, ktoré by poznal a vážil si celý svet. Na Dubčekovo posolstvo by sme nemali nikdy zabúdať. Bol to človek, ktorý sa stal legendou. Bol to politik, ktorý je dodnes symbolom solidarity a emancipácie,“ konštatuje.

Predseda parlamentu pripomína, že Dubček svoje posolstvo aj k európskym národom vyslovil, keď roku 1989 pri preberaní Ceny Andreja Sacharova, tzv. malej Nobelovej ceny za boj proti nespravodlivosti, povedal, že európske národy by mali hľadieť na to, čo ich spája a nie na to, čo ich rozdeľuje. Toto Dubčekovo posolstvo si predseda NR SR Pavol Paška veľmi váži. Je presvedčený, že aj 15 rokov po Dubčekovej smrti sú jeho myšlienky stále živé. Jeho dôraz na humanitu, sociálnu spravodlivosť a porozumenie medzi európskymi národmi považuje Pavol Paška za ideovú líniu, ktorá by mala určovať smer nielen slovenskej, ale aj európskej politiky.

Vedenie NR SR si uctí pamiatku Alexandra Dubčeka položením kytice k jeho soche na Námestí Alexandra Dubčeka pred budovou parlamentu. Pavol Paška zároveň prevzal záštitu nad vedeckou konferenciou s názvom "Alexander Dubček – 15 rokov po ...“, ktorá sa bude konať 14. novembra v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.

Myšlienky Alexandra Dubčeka sú podľa predsedu vlády Roberta Fica stále živé a sú inšpiráciou a výzvou. Fico to povedal v prejave na dnešnej pietnej spomienke na cintoríne v bratislavskom Slávičom údolí pri príležitosti 15. výročia Dubčekovho úmrtia.

"Dubčekovská politika, ako služba pre ľudí, zostáva pre mňa a pre mojich najbližších spolupracovníkov v strane Smer-SD i vo vláde inšpiráciou a výzvou," povedal Fico s tým, že jeho prítomnosť pri Dubčekovom hrobe je dôkaz živosti Dubčekových myšlienok a dá sa chápať ako mravný záväzok pokračovať na ceste, ktorú Dubček nakreslil. Fico citoval Dubčekov výrok pri preberaní čestného doktorátu na univerzite v Bologni v roku 1988, podľa ktorého k demokracii patrí kultúrnosť politickej diskusie, tolerantnosť, citlivosť a dialóg. "Nechcem tvrdiť, že sa nám v tejto oblasti vždy darilo, i keď sme sa o to usilovali. Opojenie zo slobody slova bolo niekedy príliš silné. Učiť sa tolerantnosti pochopiť, vypočuť si názory iných, to je vari najzložitejší problém skutočnej demokratizácie," citoval Fico s tým, že bez praktického pochopenia skutočnej znášanlivosti v politike nemožno hovoriť o demokracii, ani o kultúrnosti spoločnosti. Slovenská spoločnosť bude podľa Fica tým viac získavať sebavedomie, čím hlbšie sa ponorí do štúdia myslenia slovenských vzdelancov i politikov, ktorí sa zapísali do povedomia Európy, medzi ktorými bol aj Dubček. Z odkazu Dubčeka si Fico váži najmä posolstvo humanistu, vedomého si zodpovednosti za civilizáciu na Zemi i dôraz na budovanie vedomostnej spoločnosti spolu s vedcami. Európski politici sa podľa Fica nerozpakujú hlásiť k Dubčekovi ako významnej osobnosti európskeho socialistického hnutia. "Sme šťastní a hrdí, že Dubček je tu s nami, že aj po rokoch sú jeho myšlienky živé a majú pre nás inšpiratívny náboj," uzavrel Fico.

Podľa Dubčekovho priateľa, historika Ivana Laluhu, sa Dubčekove myšlienky dajú uplatňovať aj v súčasnosti. "Hodnoty, z ktorých vychádzala jeho politika sú hodnotami pôvodnej európskej civilizácie a kultúry - humanizmus, sociálna spravodlivosť, slušnosť, tolerancia. Týchto hodnôt by sa ani praktický politik, ani ostatné štruktúry, ktoré riadia spoločnosť, nemali zbavovať," povedal pre médiá s tým, že Dubček bol politikom hodnôt a v tom bola hodnota jeho politiky. Súčasná sociálnodemokratická orientácia slovenskej vlády sa podľa Laluhu dá považovať za "istého" pokračovateľa dubčekovskej tradície "s perspektívou, ktorá tu nepochybne je a o ktorú sa treba usilovať."

Naša spoločnosť si podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča nepotrebuje Alexandra Dubčeka idealizovať. "Bol to v pravom zmysle štátnik, ktorý sa usiloval zmeniť pomery k lepšiemu – od totality k demokracii. Naši občania vnímajú Alexandra Dubčeka mimoriadne pozitívne, ako symbol Pražskej jari v roku 1968," uvádza prezident vo svojom stanovisku k 15. výročiu úmrtia Alexandra Dubčeka, ktoré dnes poskytol agentúre SITA.

Slovensko má podľa Gašparoviča len málo osobností, ktoré sú známe aj za našimi hranicami. Alexandra Dubčeka však vďaka jeho postoju spoznal celý demokratický svet. "Je na nás, aby sme vedeli lepšie využiť jeho odkaz v prospech nášho moderného štátu, budovania jeho postavenia a pre formovanie našej súčasnej politiky. Je to naša povinnosť pre súčasnosť i budúcnosť," uvádza prezident. Dubčekov odkaz znamená podľa neho najmä vniesť do politiky ľudský rozmer, „ľudskú tvár“, ľudské práva a slobody.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výsledky 8. ročníka súťaže o Najlepšiu ročnú správu
<< predchádzajúci článok
Dielo Henriho Matissa predali za vyše 80 miliónov korún