Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. septembra 2009

ENVI-PAK chce podporiť separovaný zberOrganizácia ENVI-PAK je pripravená uzatvoriť s mestami a obcami dohodu o priamej finančnej podpore separovaného zberu a priamo financovať prevádzku miestnych systémov separovaného zberu odpadov z ...Zdieľať
BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Organizácia ENVI-PAK je pripravená uzatvoriť s mestami a obcami dohodu o priamej finančnej podpore separovaného zberu a priamo financovať prevádzku miestnych systémov separovaného zberu odpadov z obalov. Ako dnes informovala agentúru SITA Katarína Kretter, zámerom je nastavenie pravidiel spolupráce tak, aby bolo možné platiť mestám a obciam za všetky odpady z obalov, ktoré budú prostredníctvom miestnych systémov separovaného zberu odpadov z obalov z domácností vyzbierané a zrecyklované, bez ohľadu na ich množstvo a výšku limitov, ktoré povinným osobám predpisuje legislatíva.


Súčasné prostredie a situácia, v ktorej sa separovaný zber odpadov z obalov nachádza, nie je podľa ENVI-PAK v prospech samosprávy ani priemyslu. Hlavnými problémami sú dlhodobé podfinancovanie separovaného zberu, nedobrá evidencia a náročná administratíva, vysoká závislosť separovaného zberu na výkupných cenách druhotných surovín, pokrivený trh s obchodovaním s druhotnou surovinou a vysoký počet povinných osôb, ktoré si neplnia svoje povinnosti vyplývajúce z odpadovej a obalovej legislatívy.

Priemysel si tieto problémy plne uvedomuje, a preto je prostredníctvom organizácie ENVI-PAK pripravený uzatvoriť so samosprávami dohodu o priamej finančnej podpore separovaného zberu, a takto financovať prevádzku miestnych systémov separovaného zberu odpadov z obalov. Takéto systémy fungujú v členských krajinách Európskej únie už takmer 20 rokov.

ENVI-PAK mestám a obciam ponúka priamu platbu mestám a obciam zapojeným do systému za všetok vyzbieraný a recyklovaný odpad z obalov, ktorý pochádza z domácností vzniknutý na území mesta a obce bez ohľadu na jeho množstvo. Platba bude odvodená od reálnych objektívnych nákladov miest a obcí spojených so separovaným zberom odpadov z obalov. Organizácia tiež ponúka kvalifikované poradenstvo mestám a obciam v oblasti separovaného zberu odpadov z obalov vychádzajúce z medzinárodného know-how tzv. „Help desk“. ENVI-PAK tiež ponúka podporu miest a obcí pri vzdelávaní obyvateľstva spojeného s propagáciou separovaného zberu odpadov z obalov.

ENVI-PAK združuje profesijné združenia Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru, Úniu potravinárov Slovenska, Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie, Slovenské združenie pre značkové výrobky, Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu a Slovenskú obchodná a priemyselnú komoru.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu o jadrovom odzbrojení
<< predchádzajúci článok
Do múru podkrovia múzea v Košiciach uložili odkaz budúcim generáciám

ENVI-PAK chce podporiť separovaný zber - diskusné fórum čitateľov